<strong>7 stycznia przypada w kalendarzu muzułmańskim szyickie Święto Aszura, dzień postu i pokuty, odnotowywane także przez część wyznawców islamu w naszym kraju</strong>. W niektórych gminach muzułmańskich odbyły się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.
Na wieść o rodzinnej tragedii, zrozpaczona Fatima wymieszała wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).
Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.
Polscy wyznawcy islamu są w większości wyznawcami sunnickiego odłamu islamu. O święcie Aszura pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Traktują to także jako wyraz szacunku dla szyickiego odłamu islamu.
Jak tłumaczą przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR), najstarszej i najważniejszej takiej organizacji w naszym kraju, tradycja szyickiego Święta Aszura w Polsce może wynikać z faktu, że w przeszłości niektórzy muzułmańscy duchowni przybywali na te tereny z miejsc, gdzie muzułmanie są szyitami i przynosili ze sobą święta tego odłamu islamu.
W tradycji obchodów Święta Aszura jest post od wschodu do zachodu słońca w tym dniu oraz dzień wcześniej lub dzień później, a także modlitwa i pokuta.
MZR ocenia, że w Polsce jest ok. 5 tys. muzułmanów pochodzenia tatarskiego. Największe skupiska polskich wyznawców islamu są na Białostocczyźnie. Najważniejsze ich święta, to Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu) oraz Kurban Bajram (Święto Ofiarowania).
Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 25-30 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i biznesmeni z państw islamskich. ROF
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.