Księżyc zakryje Plejady

<strong>7 stycznia wieczorem dojdzie do pierwszego w tym roku zakrycia Plejad przez Księżyc - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.</strong> Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc &quot;muska&quot; obiekt. Wtedy gwiazda chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie.

Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na niebie na drodze Księżyca jest jasna i efektowna gromada otwarta gwiazd o nazwie Plejady. Jest ona doskonale widoczna gołym okiem i leży na granicy konstelacji Perseusza i Byka, przypominając swym kształtem miniaturkę Wielkiego Wozu.

W najbliższą środę wieczorem dojdzie do pierwszego w tym roku spotkania Księżyca i Plejad. Zakrycie tej gromady będzie widoczne przy ciemnym brzegu Srebrnego Globu, będącego 4 dni przed pełnią. Zjawisko będzie można obserwować z terenu całej Polski, lecz dokładny moment zjawiska zależy od położenia obserwatora i zakrywanej gwiazdy. Najwcześniej do zakrycia dojdzie w Polsce zachodniej, najpóźniej we wschodniej. Najjaśniejsze gwiazdy będą jednak zakrywane w okolicy godziny 17:40 naszego czasu. Do odkrycia tych samych gwiazd, już przy jasnym brzegu, dojdzie niecałą godzinę później.

Do obserwacji najlepiej użyć teleskopu, lunety lub lornetki umieszczonej na statywie. Wcale nie ma konieczności stosowania dużych instrumentów i dużych powiększeń, bo całe zjawisko bardzo efektownie wygląda nawet przy powiększeniach na poziomie 10-20x. Nie musimy więc dysponować specjalistycznym i wyszukanym sprzętem, aby cieszyć się urodą spektaklu zafundowanego nam przez naturę.

Warunki do obserwacji są bardzo korzystne, bo w jego trakcie Księżyc i Plejady będą znajdować się wysoko, prawie 50 stopni, nad południowo-wschodnim horyzontem. AOL

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera