Rok 2009 "Rokiem bobra" w Biebrzańskim Parku Narodowym

<strong>&quot;Rokiem bobra&quot; będzie rok 2009 w Biebrzańskim Parku Narodowym - największym parku narodowym w Polsce. </strong>Temu zwierzęciu będą poświęcone m.in. konferencje naukowe, będzie także prowadzony monitoring tego gatunku. Jak powiedział wicedyrektor BPN Tadeusz Sidor, bóbr jest ostatnio postrzegany jako gatunek &quot;kontrowersyjny&quot; - przede wszystkim przez rolników - ze względu na powodowane szkody w lasach i na polach. Celem &quot;Roku bobra&quot; ma być przede wszystkim pokazanie, że to zwierzę służy przyrodzie i że można żyć z nim zgodzie.

"Nad Biebrzą bóbr szkód i kłopotów nie sprawia. Chcemy pokazać, że bóbr służy ochronie przyrody" - mówi Sidor. Chodzi głównie o to, że bobry budując tamy i piętrząc wodę przyczyniają się do poprawy stosunków wodnych w przyrodzie.

Park planuje przeprowadzenie monitoringu by ocenić ile bobrów w nim żyje i w których jego częściach, chce też ocenić jak sobie radzą te zwierzęta. "Bobrów jest u nas bardzo dużo" - dodał Sidor.

W ramach "Roku bobra" BPN zamierza razem z Wigierskim Parkiem Narodowym zorganizować konferencję o tych zwierzętach. Bóbr jest symbolem Wigierskiego Parku Narodowego.

Cała podlaska populacja bobra szacowana jest na ok. 15 tys. osobników.

Rok 2008 był nad Biebrzą "Rokiem motyli". KOW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hydrolog: renaturyzacja rzek to działanie niezbędne nie tylko dla środowiska, ale i dla gospodarki

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: im bogatsza bioróżnorodność, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze środowisko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera