"Hobbit z Flores" to jednak nowy gatunek człowieka

Karłowate szkielety znalezione w 2003 roku na indonazyjskiej
wyspie Flores należały do przedstawicieli odrębnego gatunku
człowiekowatych - pisze antropolog ze Stanów Zjednoczonych na
łamach "Journal of Human Evolution".

W 2004 roku w jaskini na wyspie Flores w Indonezji odnaleziono karłowate szkielety sprzed 18 tys. lat. Od tego czasu w naukowym świecie trwa gorący spór, czy "hobbici z Flores" należeli do odrębnego gatunku człowiekowatych, czy może byli karłowatymi przedstawicielami naszego gatunku.

Kieran McNulty z University of Minnesota, na podstawie swoich najnowszych badań, uważa, że "hobbici z Flores" to jednak osobny gatunek. Stosując modelowanie komputerowe zespół naukowców porównywał parametry czaszki szkieletów z Flores z modelem czaszki człowieka zmniejszonym do podobnych rozmiarów. Badacze chcieli określić, czy ludzie z Flores różnili się istotnymi cechami anatomicznymi czaszki od człowieka współczesnego.

"Homo floresiensis jest najbardziej fascynującym odkryciem ostatnich 50 lat - mówi McNulty. Jak dodaje, czaszka ma cechy czegoś, co wymarło milion lat wcześniej. Inne elementy ciała przypominają wręcz naszych przodków sprzed trzech milionów lat. Mimo to istoty te wyginęły niedawno i były współczesne ludziom.

Zdaniem naukowców, badania porównawcze czaszek wskazują, że człowiek z Flores jest raczej odrębnym gatunkiem niż karłowatym przedstawicielem gatunku Homo sapiens. Analizy części mózgowej czaszki każą umieścić "hobbita" w obrębie rodzaju Homo.

Według badaczy, "hobbit" zaczął karleć po wyodrębnieniu się od jednego z ewolucyjnych przodków człowieka współczesnego - Homo erectus, lub od jakiegoś starszego przedstawiciela człowiekowatych. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera