Zidentyfikowano obszar mózgu odpowiedzialny za dobór słownictwa

Ustalono, który obszar mózgu odpowiada za wybór właściwych słów
podczas mówienia - poinformowali naukowcy na łamach pisma
"Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zdaniem prowadzących badania - naukowców z Rice University w Stanach Zjednoczonych - odkrycie to pomoże lepiej zrozumieć, na czym polegają problemy z mówieniem, które dotyczą osób po udarze.

Podczas mówienia wybiera się konkretne słowo z całego zbioru konkurujących ze sobą słów. Kiedy na przykład mówiący chce wymienić konkretne zwierzę, musi wyodrębnić "psa" od "kota", "konia" i innych możliwych nazw. Kiedy ktoś chce opisać czyjś temperament, musi zdecydować, które słowo jest bardziej odpowiednie - "smutny", "radosny", a może jeszcze inny przymiotnik.

Tatiana Schnur z Rice University chciała ustalić, czy pewien obszar mózgu, tzw. lewy dolny zakręt czołowy, jest niezbędny do wybierania właściwych słów podczas mówienia.

Badaczka wraz z zespołem naukowców porównywała obrazy mózgu 16 zdrowych ochotników i 12 cierpiących na afazję - zaburzenie mowy spowodowane udarem.

Naukowcy zaobserwowali, że podczas wyboru odpowiedniego słowa uaktywniają się dwie części mózgu - lewy dolny zakręt czołowy oraz lewa kora skroniowa. Jednak po porównaniu osób zdrowych i z uszkodzeniami mózgu, okazało się, że tylko pierwsza część mózgu jest niezbędna do wykonania tego zadania.

Ta część mózgu zawiera tzw. obszar Broki. Nazwa pochodzi od nazwiska jego odkrywcy, XIX-wiecznego francuskiego naukowca Paula Broca. Obszar ten jest odpowiedzialny za mówienie i rozumienie języka. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera