
<strong>"W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a jeśli zaliczymy do tego grona planety, to także bardzo jasna Wenus" </strong>- rozważa dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Tradycja nakazuje rozpocząć kolację wigilijną w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. W tym roku w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia Słońce zajdzie w okolicach godziny 15:30, więc już około godziny 16 -16:30 możemy wypatrywać na niebie pierwszych jasnych obiektów.
Trzy obiekty rywalizują w tym roku o tytuł "pierwszej gwiazdki". Największe szanse na to ma Wega - najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lutni. Dnia 24 grudnia około godziny 16 świeci ona na wysokości prawie 50 stopni nad zachodnim horyzontem.
Ciut słabszym obiektem od Wegi jest Capella (czyli po polsku Koza) - najjaśniejsza gwiazda konstelacji Woźnicy. Znajdziemy ją po przeciwnej stronie nieba, 30 stopni nad północno-wchodnim horyzontem.
W wigilijny wieczór najjaśniejszym obiektem na niebie będzie Wenus, która jest oczywiście planetą, nie gwiazdą. Tradycja jednak mówi nam o Gwieździe Betlejemskiej, która najprawdopodobniej była w rzeczywistości kometą lub koniunkcją planet, a więc obiektem Układu Słonecznego tak jak Wenus. Nie ma więc chyba nic zdrożnego w rozpoczęciu kolacji wigilijnej po dojrzeniu Gwiazdy Wieczornej, która godzinę po zachodzie Słońca będzie widoczna na wysokości zaledwie około 15 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.
Odnalezienie Wenus będzie bardzo proste, z tego względu, że będzie to najjaśniejszy obiekt na niebie, więc trudno pomylić go z czymkolwiek innym. Wenus jest tak jasna, że wcale nie trzeba czekać z jej dojrzeniem do momentu, kiedy zrobi się ciemno. W warunkach dobrej przejrzystości powietrza widać ją nawet wtedy, gdy Słońce przebywa jeszcze nad horyzontem, a więc nawet w trakcie dnia. Jest to na pewno dobra wiadomość dla wszelkiego rodzaju głodomorów, którzy nie lubią długo oczekiwać na wieczerzę wigilijną.
PAP - Nauka w Polsce, Arkadiusz Olech
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.