Archeolodzy odkryli w Niemczech pole bitwy, jaką stoczyły na przełomie II i III w. rzymskie legiony z germańskimi plemionami - donosi agencja Associated Press. <br /><br />
Najsłynniejszy atak Rzymian na północne tereny dzisiejszych Niemiec miał miejsce w 9 r. n.e., kiedy rzymskie oddziały zostały pokonane przez germańskie plemiona w bitwie w LesieTeutoburskim, położonym w odległości około 200 kilometrów na południowy-wschód od odkrytego pola bitwy.
Naukowcy odnaleźli na terenie o wymiarach 1,5 kilometra długości i 500 metrów szerokości wiele fragmentów uzbrojenia oraz monety.
Jak poinformowała Petra Loenne, archeolog niemieckiego kraju związkowego Dolnej Saksonii, zespół naukowców odnalazł na stanowisku około 600 artefaktów, w tym włócznie, groty strzał i pociski do katapult.
Zdaniem archeologów, znalezione przedmioty wskazują, że w bitwie mogło brać udział około 1000 rzymskich żołnierzy.
Według Gunthera Moosbauera z Uniwersytetu w Osnabruck, specjalizującego się w historii stosunków rzymsko-germańskich, bitwa - której ślady odkryto - mogła być wynikiem odwetowej wyprawy rzymskiego legionu po tym, jak plemiona germańskie w 235 r. n.e. zepchnęły Rzymian poza Granice Germanika - linię fortów oddzielających ziemie należące do imperium rzymskiego od nie podbitych terenów na północy. JOT
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.