
Od połowy lat ’70 XX wieku nie wydano żadnej publikacji, w której zebrano i ukazano, na czym polega problematyka archeologii Wielkopolski oraz w czym tkwią jej wartości poznawcze. Dlatego Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Poznaniu wraz z Instytutem Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspólnie wydały tom zatytułowany <strong>„Wielkopolska w dziejach – archeologia o regionie”,</strong> który porusza wspomniane zagadnienia. Redaktorem tomu jest prof. Henryk Machajewski.
- Książka jest efektem sesji archeologicznej pt. „Wielkopolska w dziejach. Archeologia o przeszłości”, która odbyła się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w dniu 22 czerwca 2007 roku. Sesję zorganizowano w związku z Ogólnopolskim Zjazdem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, uświetniającym uroczyste obchody 150 – lecia powstania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – informują redaktorzy tomu.
Do najciekawszych artykułów należy z pewnością ten o cmentarzysku przedstawicieli kultury przeworskiej w Osieku. Odkryto tam wyjątkowo bogaty pochówek szkieletowy zawierający wczesno rzymskie importy z cesarstwa rzymskiego. Ciekawe zaprezentowano również skansen w Kaliszu – dzięki finansowaniu ze środków unijnych stworzono tam spektakularny rezerwat archeologiczny. Odtworzono drewnianą zabudowę grodu, wieżę obronną i fragmenty wału obronnego. O niezwykłych odkryciach pisze Aleksander Starzyński, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wymienia stanowiska w Rosku, gdzie archeolodzy pozyskali olbrzymi zespół narzędzi z brązu datowany na VIII w. p.n.e. To znalezisko niezwykłe w skali całej Europy, a z pewnością największy znany zbiór przedmiotów z brązu z terenu Polski. Starzyński informuje też o interesujących wynikach badań w Krzyżu Wielkopolskim, skąd pochodzi duża liczba narzędzi wykonanych z kości i poroża datowanych na mezolit, czyli X tysiąclecia p.n.e.
W tomie poruszana jest również tematyka popularyzacji archeologii, czemu poświęcony jest artykuł Jacka Wrzesińskiego zatytułowany „Archeologia: poznanie – popularyzacja – turystyka”.
Zakres chronologiczny publikacji jest szeroki i pokrywa wszystkie epoki pradziejowe aż po czasy nowożytne – od paleolitu (artykuł prof. Dobrochny Jankowskiej) aż do XVIII/XIX wieku (publikacje Edwarda Krause, Małgorzaty Klunder, Agnieszki Kowalczuk i Pawła Pawlaka). Tom jest bogato ilustrowany. Zawiera ponad 30 fotografii, rysunków i schematów kolorowych.
Tom wydano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.