Wszystkie polskie stacje zarejestrowały trzęsienie ziemi w Szwecji

<strong>Wszystkie polskie stacje sejsmologiczne zarejestrowały trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce we wtorek ok. godz. 6.20 w południowej Szwecji </strong>- poinformował zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie dr hab. Wojciech Dębski. <br />

Agencje poinformowały, że trzęsienie ziemi miało siłę 4,7 w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się 40 km na wschód od trzeciego największego szwedzkiego miasta - Malmoe. Wstrząsy nie spowodowały ani ofiar w ludziach, ani też strat materialnych, choć mogły być odczuwalne w promieniu 100 kilometrów.

"Tego typu zjawiska występują stosunkowo rzadko, ale od czasu do czasu są rejestrowane - powiedział dr Dębski. Ostatnio dwa wstrząsy o magnitudzie 5,1 - 5,3 miały miejsce w okolicach Kaliningradu w 2004 r., otwierając dyskusję na temat możliwych przyczyn".

Według doktora Dębskiego, dominująca jest obecnie hipoteza o podnoszeniu się Skandynawii na skutek ocieplania klimatu i topnienia lodów. "Jest to proces niesłychanie długi, ale ma miejsce" - podkreślił. Inna hipoteza mówi o tarciach w strukturze geologicznej Teisseyre'a-Tornquista, znajdującej się pod Skandynawią. Ta strefa tektoniczna rozciąga się od Półwyspu Jutlandzkiego do wybrzeża Morza Czarnego, na terenie Polski przebiega od Kołobrzegu po Przemyśl.

Jedno z najnowocześniejszych w kraju obserwatoriów Instytutu Geofizyki PAN w Ojcowie zarejestrowało o godz. 6.20 wstrząs o magnitudzie 5,0. Wstrząs nastąpił ok. 700 km od Ojcowa w południowej Szwecji, a jego epicentrum znajdowało się ok. 15 km na północ od Ystad.

"Taki wstrząs mógł spowodować drobne uszkodzenia budynków jak popękane tynki, czy wywołać drżenie szklanek w mieszkaniach na kierunku rozchodzenia się fali sejsmicznej" - powiedział kierownik obserwatorium w Ojcowie Jan Koźlakiewicz.

Wtorkowe trzęsienie ziemi było przez kilka sekund odczuwane w kilku miejscowościach na Pomorzu w Polsce.

Eugeniusz Rybakowski, kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koszalinie (Zachodniopomorskie) powiedział PAP, że otrzymał kilka telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców o drganiach podobnych do tych, jakie wywołuje przejeżdżająca koło domu załadowana do pełna ciężarówka.

Natomiast rzeczniczka Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie Barbara Sołocha powiedziała PAP, że strażacy odebrali jeden telefon z informacją o drgających w domu szklankach.

Z podobnymi wrażeniami mieli do czynienia mieszkańcy Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). W tamtejszym porcie - jak poinformował PAP jego kapitan Jan Świtlicki - w żaden sposób nie odnotowano tektonicznego wstrząsu.

Żadnych widocznych objawów wstrząsów nie odnotowano również w porcie w Ustce (Pomorskie). Natomiast jeden z mieszkańców tego miasta powiedział PAP, że we wtorek wczesnym rankiem rano zauważył falowanie wody w akwarium z rybkami.

Tektoniczny wstrząs był także odczuwany w części Słupska (Pomorskie). Według kilku mieszkańców jednego z tamtejszych osiedli, wczesnym rankiem dało się przez kilka sekund wyczuć drgania łóżek i naczyń kuchennych.

W Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności słupskiego urzędu miejskiego nie odbierano niepokojących sygnałów od mieszkańców w sprawie trzęsienia ziemi. SIBI/WOS

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera