Wkręcane elektrody do badań neurologicznych

Elektrody wkręcane w skórę pacjenta powinny ułatwić zarówno
diagnostykę, jak i leczenie pacjentów - informuje "New Scientist".

Pomiary elektrycznej aktywności komórek nerwowych wewnątrz organizmu są trudne, między innymi ze względu na trudności z przyczepieniem elektrod do skóry pacjenta - zwłaszcza gdy chodzi o owłosioną skórę głowy. Jednak stosowanie elektrod jest nieodzowne w takich zastosowaniach jak sterowanie urządzeń za pomocą myśli przez osoby sparaliżowane.

Szczególny problem stanowi utrzymywanie elektrod przez długi czas w jednym miejscu. Rozwiązanie proponuje Mingui Sun z University of Pittsburgh. Jego elektroda ma kształt guziczka, wyposażonego od spodu w mikroskopijne ząbki wzdłuż krawędzi. Wystarczy taką elektrodę przycisnąć do skóry i lekko obrócić, by ząbki się zahaczyły, dając dobry kontakt elektryczny. Uszkodzenia skóry są na tyle płytkie, że zabieg powinien być bezbolesny. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera