GWEC: Wykorzystywanie energii z wiatru może zmniejszyć emisję CO2 o 1,5 mld ton

Inwestycje w technologie pozyskiwania energii z wiatru mogą
zmniejszyć emisję CO2 o 1,5 mld ton rocznie - uważają
przedstawiciele organizacji Global Wind Energy Council (GWEC).

Podczas szczytu klimatycznego COP 14 w Poznaniu przekonywali oni, że technologie służące pozyskiwaniu energii z wiatru są jedynymi, które mogą w znaczący sposób zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do 2020 roku.

Ich zdaniem, można je łatwo wdrożyć i mogą do 2020 r. pokrywać nawet 12 proc. światowego zapotrzebowania na energię.

W opinii specjalistów, inwestowanie w nie mogłoby doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 1,5 mld ton rocznie. Organizacja szacuje, że do 2020 roku emisja CO2 do atmosfery mogłaby się dzięki temu zmniejszyć o 10 mld ton.

"Energia czerpana z wiatru jest wykorzystywana w 70 krajach na całym świecie. Potrzebujemy ambitnych celów redukcji emisji (...), by ułatwiać rozpowszechnianie energii czerpanej z wiatru" - powiedział sekretarz generalny GWEC Steve Sawyer.

GWEC to pozarządowa organizacja zajmująca się promocją rozwoju energetyki wiatrowej. Jej centrala mieści się w Brukseli. LUO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ W Ogrodzie Botanicznym zakwitło 16 tysięcy liliowców

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kluczem do rozpoznania czy leśny owoc jest jadalny, jest wygląd całej rośliny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera