Historia i kultura

Kurtyka: ekshumacja zgodnie z planem

<strong>Jak powiedział we wtorek w Szczecinie dziennikarzom prezes IPN Janusz Kurtyka, ekshumacja szczątków generała Władysława Sikorskiego przebiega zgodnie z planem i bez żadnych zakłóceń. </strong>&quot;Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Z ostatnich informacji wynika, że wszystko się odbywa bez żadnych zakłóceń&quot; - powiedział Kurtyka.

Dodał, że miał kontakt z przedstawicielami IPN obecnymi podczas podnoszenia sarkofagu, lecz - jak podkreślił - kontakt ten był utrudniony, bowiem w krypcie nie było zasięgu.

Pytany przez dziennikarzy, ku której hipotezie śmierci generała on sam skłania się najbardziej, odparł, że "jest wiele hipotez nt. okoliczności śmierci gen. Sikorskiego. Nie można odrzucać tezy, że była to po prostu katastrofa".

"Na obecnym etapie trzeba zbadać starannie szczątki generała i mieć nadzieję, że na tej podstawie uda się uzyskać częściową odpowiedzieć, a w jej konsekwencji prowadzić dalsze śledztwo" - podkreślił.

Dopytywany, czy ewentualne zabójstwo Sikorskiego mogło być intrygą sowiecką odparł, że jest to jedna z wielu równoprawnych hipotez. "Ta hipoteza głosi, że w zabójstwie generała mógł być zainteresowany Stalin, który w 1943 r. przystępował do zwrotu w swojej polityce wobec Polski, zrywał ze współpracą z polskim rządem na uchodźstwie i konstruował własny ośrodek władzy, który miał być jądrem przyszłej Polski komunistycznej" - wyjaśnił.

Ekshumacja szczątków gen. Sikorskiego złożonych w krypcie św. Leonarda na Wawelu, prowadzona w ramach śledztwa katowickiego IPN, ma doprowadzić do ustalenia przyczyn jego śmierci. Generał zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie w pobliżu Gibraltaru. EPR

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera