Wraz z nauką mówienia identyfikowanie kolorów w mózgu przenosi się
z prawej półkuli do lewej - informują naukowcy na łamach pisma
"Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy pokazywali dzieciom kolorowe figury w lewym lub prawym polu widzenia, mierząc jednocześnie czas reakcji oka. Dzięki temu mogli określić, która półkula mózgu reaguje na bodziec i przetwarza informacje.
Podobne rezultaty osiągnięto w wyniku pokazywania obrazków zwierząt - psów i kotów. Odkąd dziecko nauczyło się nazw zwierząt, przetwarzanie informacji przenosiło się do lewej półkuli.
"Od dawna trwa debata w świecie naukowym i wśród filozofów, w jaki sposób język wpływa na nasze postrzeganie świata" - wyjaśnia autor badań, Paul Kay z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Jak dodaje, mózg prawdopodobnie tworzy sobie taką kategorię, jak kolor, a następnie się do niej odwołuje w zetknięciu z kolorami. Dokładny mechanizm, który za tym stoi, nie został jeszcze poznany - zastrzega badacz. KRX
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.