Metanol z odpadów

Naukowcy brytyjscy opracowali doskonałą, wydajną metodę
katalitycznej syntezy metanolu. Metanol, który może być dodawany
do paliw płynnych, powstaje w tym przypadku z glicerolu -
substancji chemicznej, traktowanej często jako zbędny odpad
powstający na wielką skalę w wielu procesach chemicznych, donosi
"Chemistry World".

Metanol jest alkoholem, który z powodzeniem może być dodawany do paliw płynnych. Ponieważ substancję tę można wyprodukować pośrednio z roślin, jest ona traktowana jako odnawialny, ekologiczny dodatek do paliwa.

Naukowcy związani z Oxford University, których badania prowadził profesor Edman Tsang, opracowali nową metodę katalitycznej syntezy metanolu z glicerolu. Metoda ta, wyróżnia się doskonałą, niemal 100 procentową wydajnością oraz niską szkodliwością dla środowiska naturalnego.

Proces przekształcenia glicerolu - substancji chemicznej powstającej w dużej ilości, jako produkt uboczny, podczas produkcji wielu chemikaliów - w metanol, wymaga zastosowania katalizatora (naukowcy nie chcą zdradzić szczegółów, gdyż metoda jest w trakcie patentowania) w obecności wodoru o ciśnieniu zwiększonym do 20 barr. Reakcja najwydajniej zachodzi w temperaturze około 100 stopni Celsjusza, czyli stosunkowo niskiej, jak na przemysłowe standardy. W tych warunkach katalizator rozbija wiązanie pomiędzy atomami węgla w cząsteczce glicerolu, pozostawiając nietknięte wiązanie pomiędzy atomem węgla i atomem tlenu, dzięki temu, w obecności wodoru powstaje metanol.

Obecnie prowadzone są prace w celu zwiększenia skali katalitycznej produkcji metanolu z glicerolu, gdyż dotychczasowe dane dotyczą eksperymentów prowadzonych w skali typowo laboratoryjnej. Opłacalność metody wynika z faktu, iż rocznie w samych tylko USA utylizowane jest - poprzez spalenie - około 350 000 ton glicerolu, który w tym wypadku można przekształcić w metanol i wykorzystać jako paliwo.

Jak zapewniają naukowcy, nie powinno być problemów z opracowaniem przemysłowego wariantu metody, gdyż procesy katalityczne łatwo można dostosować do potrzeb przemysłu. W tym celu naukowcy utworzyli firmę o charakterze spin-off, której zadaniem jest dostosowanie laboratoryjnej metody do potrzeb przemysłu, i sprzedanie jej. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera