Psy są w stanie wywęszyć raka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki wrażliwym receptorom węchowym psy potrafią z 97-procentową skutecznością zidentyfikować próbki krwi pobrane od osób ze złośliwym nowotworem płuc – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z firmy BioScentDx (USA).

Badacze z Centrum ds. badań medycznych BioScentDx nauczyli kilka psów rasy beagle rozróżniać próbki krwi pochodzące od zdrowych osób i od osób z rakiem płuc. Okazało się, że zwierzęta bez większego problemu były w stanie wywęszyć złośliwy nowotwór układu oddechowego.

Seria prób pokazała, że czworonogi rozpoznawały „chorą” krew z 96,7-procentową skutecznością i „zdrową” krew z 97,5-procentową skutecznością – czyli bardzo wysoką.

Wyniki badania mogą posłużyć do rozwoju nowych metod wykrywania raka – albo w sposób naturalny, dzięki wykorzystaniu wrażliwych psich nosów, albo w sposób chemiczny, dzięki opracowaniu testu reagującego na substancję wyczuwaną przez zwierzęta.

W najbliższym czasie naukowcy chcą przeprowadzić dalsze eksperymenty – tym razem z wykorzystaniem próbek oddechu pochodzących od osób chorych na raka piersi.

„Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na raka, wczesne wykrycie choroby daje największą szansę na przetrwanie. Wysokoczuły test służący wykrywaniu raka mógłby ocalić tysiące istnień i zmienić sposób, w jaki ta choroba jest postrzegana” – mówi główna autorka badania, Heather Junqueira, która zaprezentowała uzyskane wyniki na tegorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej organizowanym w ramach Experimental Biology 2019 w Orlando (USA).

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera