Nauka dla Społeczeństwa

26.09.2023
PL EN
12.04.2019 aktualizacja 15.04.2019

Rektor UW w zarządzie European University Association

Źródło: PAP/Jacek Turczyk; 27.04.2017 Źródło: PAP/Jacek Turczyk; 27.04.2017

Prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego został w czwartek wybrany na członka zarządu European University Association. EUA zrzesza ponad 800 uczelni z 48 krajów, ma kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na polityki unijne dotyczące szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.

Następnym prezydentem EUA zostanie Michael Murphy z irlandzkiego University College Cork, który był członkiem zarządu w poprzedniej kadencji.

Wybory nowego prezydenta oraz członków zarządu odbyły się w trakcie dorocznej konferencji EUA, która rozpoczęła się w środę na Uniwersytecie Sorbońskim i potrwa do piątku.

Profesor Pałys aktywnie angażował się w działania EUA, był m.in. członkiem Grupy Eksperckiej RIS3. W latach 2011-2013 pełnił też funkcję eksperta External Advisory Group dla inicjatyw flagowych Komisji Europejskiej (FET Flagship projects).

O stanowisko przewodniczącego starało się 2 kandydatów, o wejście do zarządu 7. Wyboru dokonuje zgromadzenie generalne.

W skład zarządu EUA wchodzi prezydent oraz 8 członków, w tym dwóch wiceprezydentów. Wszyscy są obecnymi lub byłymi rektorami uczelni członkowskich stowarzyszenia. Rada spotyka się przynajmniej 3 razy w roku i jest odpowiedzialna za kształtowanie polityki stowarzyszenia i planowanie jego działań. Kadencja członków trwa 4 lata.

W programie konferencji EUA oprócz wyborów przewidziano spotkanie zarządu, rady oraz zgromadzenia ogólnego stowarzyszenia. Odbędą się także trzy tematyczne sesje plenarne.

W poprzedniej kadencji członkiem zarządu był m.in. prof. Wiesław Banyś, były przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023