Białko zwierzęce zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jadłospis bogaty w białko zwierzęce, a zwłaszcza mięso, zwiększa ryzyko wczesnego zgonu u mężczyzn - potwierdzają badania naukowców z Finlandii, których wnioski opublikował "American Journal of Clinical Nutrition".

Analizą objęto dane dotyczące blisko 2600 Finów, którzy w momencie rejestracji (lata 1984-1989) mieli od 42 do 60 lat i dostarczali informacji na temat swoich nawyków żywieniowych.

Mężczyźni, których głównym źródłem białka w diecie było białko zwierzęce byli bardziej narażeni na zgon w ciągu kolejnych 20 lat w porównaniu z mężczyznami, w których jadłospisie występowała zrównoważona ilość białka zwierzęcego i roślinnego.

Szczególnie negatywny wpływ miało wysokie spożycie mięsa (ponad 200 gramów dziennie), które przekładało się na zwiększenie ryzyka zgonu w ciągu kolejnych 20 lat o 23 proc. w porównaniu ze spożywaniem mniej niż 100 gramów mięsa dziennie.

Zaobserwowano także, że ogólne wysokie spożycie białka miało związek ze zwiększonym ryzykiem zgonu u mężczyzn z cukrzycą typu 2, chorobami układu sercowo-naczyniowego i nowotworami.

"Wyniki tej analizy zwracają uwagę na potrzebę kontrolowania spożycia białka u osób cierpiących na choroby przewlekłe" - komentują autorzy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio.

Mężczyźni biorący udział w badaniach spożywali głównie czerwone mięso, które, jak wskazywały już wcześniejsze badania, przyczynia się do zwiększenia ryzyka wczesnej śmierci. W Finlandii rekomendowane maksymalne spożycie czerwonego mięsa wynosi obecnie 500 gramów tygodniowo.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera