W sieci znów można podglądać życie bocianów czarnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Internauci znów mogą śledzić na żywo życie bocianów czarnych gniazdujących na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Do gniazda na dębie przyleciał samiec, ale na początku kwietnia powinna dołączyć do niego samica.

„Kilka dni temu do gniazda usytuowanego na dębie najpierw przyleciał samiec bociana. Rozpoczął nadbudowę gniazda, znosząc trawy i gałęzie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze na początku kwietnia powinna pojawić się samica bociana i w połowie kwietnia powinna złożyć jaja” - mówi rzeczniczka RDLP w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska. Miesiąc później powinny wykluć się młode.

Transmisja on-line z gniazda ptaków jest dostępna na stronie: www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne. Można tam również znaleźć ciekawostki przyrodnicze na temat bocianów czarnych, na temat ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych czy zasięgu występowania.

Transmisja to wspólny projekt edukacyjny RDLP w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego – jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Opiekę naukową sprawuje prof. dr hab. Piotr Zieliński z UŁ. W ubiegłym roku z obserwowanego przez internautów gniazda na dębie wyleciały cztery młode. Relacje z gniazda i dalsze losy młodego bociana o imieniu Lodka, któremu założono lokalizator, można znaleźć na Facebooku: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy odwiedzili dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. Okazało się, że gniazda znajdujące się w głębi lasu przetrzymały zimę w dobrym stanie, a w lutym w każdym z nich, na wysokości około 20 m zainstalowano kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju.

Przyrodnicy przypominają, że jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 r. ich całkowitą liczebność szacowano na 500 – 530 par lęgowych. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki gniazdowania, a ich liczebność szacowana jest obecnie na 1400-1600 par. 90 proc. bocianów czarnych zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część - Karpaty i Sudety. W Polsce żyje 1/4 populacji bociana czarnego w granicach UE.

Gatunek ten podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około 1000 leśników w całej Polsce. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera