Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
06.03.2019 aktualizacja 06.03.2019

Tydzień Mózgu 2019 rusza w poniedziałek 11 marca w wielu miastach Polski

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak dokarmiać mózg? co otyłość ma wspólnego z mózgiem? Na te i inne pytania odpowiedzą w czasie licznych wykładów eksperci Tygodnia Mózgu 2019. Wydarzenia popularyzujące wiedzę o mózgu odbędą się od 11 do 16 marca, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

W Warszawie Tydzień Mózgu tradycyjnie organizuje Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego oraz gospodarz Dnia Mózgu – Uniwersytet SWPS. Dzięki bezpośredniej transmisji na kanale YouTube wykładów będzie można wysłuchać z dowolnego miejsca na świecie.

Od poniedziałku 11 marca do piątku 15 marca o godz. 17.00 planowane są spotkania z naukowcami. Z kolei całodniowe warsztaty odbędą się w sobotę 16 marca. W ramach spotkań badacze proponują "Podróż do wnętrza mózgu", pokaz na żywo obrazowania EEG i BCI. Opowiedzą niesamowitą historię "HM" - najsłynniejszego pacjenta świata, który po operacji neurochirurgicznej stracił pamięć i zdolność zapamiętywania. Jego udział w badaniach, trwający kilkadziesiąt lat, przyczynił się do rozwoju wiedzy o mózgu. Słuchacze spotkań poznają też przypadek Christophera Reeve`a i obecne możliwości medycyny przy uszkodzeniach rdzenia kręgowego.

Szczegóły dotyczące terminów wykładów znajdują się na profilu facebookowym Instytutu Nenckiego. 

Sobota 16 marca to Dzień Mózgu na Uniwersytecie SWPS. Zaproszeni przez uczelnię eksperci odpowiedzą m.in. na pytania o to, czy zaskarbiająca sobie coraz liczniejsze grono sympatyków praktyka uważności, mindfulness, faktycznie wpływa na mózg i poprawia zdrowie. Będzie też mowa o empatii, a także o ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym w miłosnym uniesieniu.

Goście wezmą udział w pokazach interaktywnych, dzieci – w zabawach i warsztatach. Program wydarzenia zamieszczono na stronie internetowej SWPS. 

Toruński "Tydzień Mózgu" ruszy w sobotę 11 marca również w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W ramach spotkań naukowcy spróbują przewidzieć przyszłość ludzkości - a jednocześnie ostrzec słuchaczy przed oszustwami wróżbitów. Wyjaśnią, jak unikać błędów poznawczych i bronić się przed neurobzdurami i pseudonauką.

Studenci kognitywistyki i psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowali 18 stanowisk, na których będzie można wziąć udział w szeregu aktywności dotyczących mózgu. Będzie też można m.in. zagrać w gry VR, w trakcie których odczuwalny będzie strach - albo dopasować rozmiar mózgu do gabarytów zwierzęcia. Badacze rozwieją niektóre mity związane z produkcjami filmowymi, które przedstawiają zaburzenia psychiczne w sposób niezgodny z ich rzeczywistym przebiegiem.

Pozostałe wykłady otwarte naukowcy wygłoszą w aulach UMK. Będzie mowa m.in. o tym, dlaczego ukończenie maratonu jest jak poród, czyli o pamięci bólu.

Więcej o wydarzeniach Tygodnia Mózgu w Toruniu – na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 

W Krakowie Tygodniowi Mózgu przyświeca hasło "Neurobiologia w służbie człowieka". Tam również wykłady potrwają od 11 do 16 marca.

W ich trakcie będzie mowa o tym, jak działa mózg osób niesłyszących czy ludzi z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Omówiony zostanie wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu. Neurolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum wytłumaczą, że nie ma dla nich chorób rzadkich, ponieważ takimi właśnie zajmują się na co dzień.

W niedzielę 17 marca wzdłuż nabrzeży Wisły (k. Wawelu) będzie pływał Statek Neurobiologiczny - inicjatywa Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Na pokładzie będzie można wysłuchać wykładu, zadać pytanie, wejść w polemikę, a wszystko to w nieformalnej atmosferze rejsu po Wiśle. Podczas 5 godzin kursowania statku (w godz 12-17:00) planowanych jest 10 mini wykładów/warsztatów i prezentacji, a także gry, zabawy i naukowe quizy.

Więcej o krakowskich wydarzeniach Tygodnia Mózgu na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. 

W Poznaniu przygotowano 10 wykładów i koncert na otwarcie, który odbędzie się w Ośrodku Nauki PAN. Jak podkreślają organizatorzy, poznanie funkcjonowania naszego mózgu jest największym wyzwaniem współczesnej nauki i dlatego na całym świecie prowadzone są intensywne badania. Tydzień Mózgu ma przybliżyć tę specjalistyczną wiedzę w sposób zrozumiały i ciekawy.

W czasie popołudniowych spotkań naukowcy zdradzą m.in. sekrety neuromarketingu, sposoby na ujarzmienie migreny i wyniki prób odmłodzenia mózgu poprzez sonoterapię, czyli leczenie ultradźwiękami. Powiedzą, co otyłość ma wspólnego z mózgiem i jaka jest rola kobiet w rozwoju sztucznej inteligencji. Po wykładach będzie czas na dyskusję z prelegentami.

Szczegóły programu znajdują się na stronie internetowej poznańskiego oddziału PAN. 

Dni Mózgu w Trójmieście przewidziano na 15 i 16 marca. Uniwersytet Gdański mogą odwiedzić w tych dniach osoby zainteresowane współczesną psychoterapią i mechanizmami jej działania. Będzie też wykład o wpływie żywienia i suplementacji na mózg. Popularyzatorzy obalą mity i przedstawią kilka naukowo sprawdzonych sposobów utrzymania mózgu w dobrej kondycji. Program na stronie.

W Tychach prezentacje popularnonaukowe ruszyły już 4 marca. Natomiast w niedzielę 10 marca w salach konferencyjnych Architektonicznego Biura Projektów oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Tychy odbędą się wykłady pokazujące m.in. wpływ sztuki na mózg, mózg nastolatka i higienę psychiczną w okresie dorastania. Eksperci opowiedzą, jakie efekty można uzyskać poprzez masaż… dźwiękiem. Szczegóły na stronach internetowych Instytutu Psychoterapii i Zdrowia Verso

Wiedza o mózgu będzie popularyzowana również w innych regionach Polski. Na niektóre z imprez Światowego Tygodnia Mózgu obowiązują zapisy, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Z założenia jednak udział w wykładach i pokazach jest bezpłatny i ogólnodostępny.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022