Nagłe zmiany pogody zwiększają ryzyko krwotocznego udaru mózgu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmiany pogody, powodujące silne wahania ciśnienia atmosferycznego, zwiększają ryzyko wystąpienia krwotocznego udaru mózgu, zwykle cięższego w skutkach niż udar niedokrwienny – informuje pismo “Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases”.

Udar krwotoczny mózgu odpowiada za ok 15 proc. przypadków wszystkich udarów mózgu. Ma związek z pęknięciem naczynia krwionośnego w mózgu i wylewem krwi do tkanki nerwowej. Ryzyko wystąpienia tego udaru powiązano wcześniej z różnymi zmianami warunków pogodowych.

“Wcześniejsze badania wykazały, że zimniejsze temperatury mają związek ze wzrostem ryzyka udaru krwotocznego. Wiadomo również, że temperatura wpływa na ciśnienie atmosferyczne i odwrotnie. Dotychczas nie wiedzieliśmy jednak, który z tych dwóch czynników w większym stopniu oddziałuje na wzrost ryzyka udaru krwotocznego” - przypomina współautor pracy dr Rajeev Garg z Rush University Medical Center.

Dr Garg razem z dr. Maxem Berkelhammerem z University of Illinois w Chicago przeanalizowali dane dotyczące 455 pacjentów, którzy między styczniem 2013 r. a grudniem 2016 r. przebyli udar krwotoczny. Średnia wieku pacjentów wyniosła 61 lat, a ponad 86 proc. z nich miało nadciśnienie tętnicze, które jest czynnikiem ryzyka udaru krwotocznego.

Zebrano informacje na temat temperatury, ciśnienia atmosferycznego oraz tzw. temperatury punktu rosy w ciągu sześciu godzin przed wystąpieniem udaru u każdego pacjenta. Dane pochodziły z dwóch stacji metereologicznych National Oceanic Atmospheric Administration. Odnoszono je do informacji dotyczących losowo wybranej populacji osób.

Naukowcy wykazali, że zmiany temperatury nie miały wpływu na średnie ciśnienie atmosferyczne, a także zmiany ciśnienia, ale średnie wartości ciśnienia atmosferycznego oddziaływały na zmiany temperatury. Dlatego ostatecznie doszli do wniosku, że ciśnienie atmosferyczne jest głównym czynnikiem mającym wpływ na ryzyko udaru krwotocznego.

“Wyniki naszego badania wskazują, że gdy na zewnątrz robi się zimniej, zmiany ciśnienia atmosferycznego towarzyszące spadkowi temperatury mogą zwiększać ryzyko udaru krwotocznego” - tłumaczy neurolog.

Zdaniem autorów badania oznacza to, że istnieje potrzeba lepszego ostrzegania o nagłych zmianach warunków atmosferycznych.

“Nasze wyniki wskazują, że zależność między warunkami atmosferycznymi a występowaniem udarów krwotocznych nie jest przypadkowa. Dlatego musimy lepiej monitorować oddziaływanie zmian klimatycznych na zmienność pogody” - skomentował dr Garg. Jego zdaniem jeśli zmiany klimatu doprowadzą do większej zmienności ciśnienia atmosferycznego, to będziemy obserwować większą częstość występowania udarów krwotocznych.

“Skoro ostrzegamy o niskiej jakości powietrza i zachęcamy ludzi do tego, by w pewnych warunkach pozostawali w domach, można by ostrzegać o dużych zmianach ciśnienia atmosferycznego, związanych ze ścieraniem się frontów atmosferycznych” - ocenia dr Berkelhammer. (PAP)

jjj/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera