Większy obszar ochrony ścisłej w Biebrzańskim Parku Narodowym

<strong>Od nowego roku ma być powiększony obszar ochrony ścisłej w Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN), największym obszarze chronionym w Polsce</strong> - poinformował wicedyrektor parku Andrzej Grygoruk. Powiększenie obszaru ochrony ścisłej znalazło się w nowych zadaniach ochronnych parku, które do końca 2008 roku ma zaakceptować minister środowiska. Na powiększenie obszaru wskazywała m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody - dodał Grygoruk.

Biebrzański Park Narodowy chroni najcenniejsze w Europie obszary bagienne, jednak ochroną ścisłą w tym parku są objęte tereny leśne. Bagienne łąki wymagają ochrony czynnej - wykaszania, a ochrona ścisła polega na pozostawieniu danego miejsca bez ingerencji człowieka.

Dotychczas ochroną ścisłą w BPN jest objętych blisko 4,5 tys. hektarów terenów leśnych, od nowego roku ma to być 7,2 tys. hektarów - poinformował Grygoruk. Lasy zajmują 15,5 tys. hektarów z blisko 60 tys. hektarów całej powierzchni parku.

Obszar ochrony ścisłej ma być powiększony, bo to zgodne z ideą parku narodowego - tłumaczy dyrektor Grygoruk i dodaje, że chodzi o pozostawianie bez ingerencji człowieka miejsc dzikich, gdzie przyroda rządzi się swoimi prawami.

Biebrzański Park Narodowy myśli o uzyskaniu tytułu Rezerwatu Biosfery UNESCO (Światowa Lista Rezerwatów Biosfery UNESCO powstała w ramach programu UNESCO "Człowiek i Biosfera" Man and Biosphere - MAB, który jest realizowany od 1971 roku). Dałoby to parkowi przede wszystkim większy prestiż. Park zaczyna przygotowania, by taki status uzyskać.

Pod koniec listopada o pomyśle dyrekcja parku będzie rozmawiać z biebrzańskimi samorządami. Spotkanie w ramach V Biebrzańskiego Forum Samorządowego ma mieć charakter informacyjny i inicjować dyskusję na ten temat. Rezerwat biosfery dla samorządów mógłby być szansą na dotacje z różnych źródeł na działania proekologiczne - dodał Grygoruk.

Według wstępnych koncepcji, rezerwatem biosfery miałby być nie tylko BPN w całości, ale także cała jego otulina oraz strefa chronionego krajobrazu, która jest tam, gdzie otuliny nie ma. Łącznie obiekt miałby mieć ok. 120 tys. hektarów. By przygotować się do otrzymania statusu rezerwatu biosfery trzeba szczegółowych opracowań, badań i map, sprecyzowania zadań ochronnych, ale też edukacyjnych, a to potrwa - tłumaczy wicedyrektor parku.

Na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery UNESCO jest 9 polskich obiektów. To Rezerwaty Biosfery: Białowieża, Babia Góra, Karpaty Wschodnie, Karkonosze, Puszcza Kampinoska, Polesie Zachodnie oraz jezioro Łuknajno, Słowiński Rezerwat Biosfery i Tatrzański Rezerwat Biosfery. Na świecie jest ich 529 w 105 krajach.

Rezerwaty biosfery są powoływane, by chronić różnorodność biologiczną w tych miejscach, ale też pełnią funkcję rozwojową przez sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu i społeczno-kulturowemu. Chodzi też o szeroką edukację ekologiczną.

Rezerwaty są tworzone przez Międzynarodową Radę Koordynacyjną MAB na wniosek poszczególnych państw członkowskich. Rezerwaty biosfery podlegają okresowym przeglądom co dziesięć lat. W Polsce za ten program odpowiada Polski Komitet Narodowy UNESCO-MAB, działający przy PAN.

Biebrzański Park Narodowy to największy polski park narodowy. Powstał 15 lat temu, by chronić cenne przyrodniczo na skalę europejską i światową obszary bagienne i naturalne ekosystemy. Park ma powierzchnię ponad 59 tys. ha, z czego 15,5 tys. ha stanowią obszary leśne, 25,5 tys. ha - bagna, 18,1 tys. ha - grunty rolne. BPN jest też polską ostoją łosia, chroni też rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych, m.in. wodniczkę i bataliona. KOW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera