Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
17.12.2018 aktualizacja 17.12.2018

Kraków/ Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło działalność w nowej siedzibie

Nowa siedziba Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 17.12.2018 Nowa siedziba Narodowego Centrum Nauki w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 17.12.2018

Narodowe Centrum Nauki (NCN) w Krakowie rozpoczęło działalność w nowej siedzibie – przy ul. Twardowskiego. „To pierwsza tak ważna instytucja ulokowana poza obecną stolicą Polski” – powiedział w poniedziałek podczas inauguracji wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Narodowe Centrum Nauki w Krakowie kupiło od spółki Moonoffice nowy, pięciokondygnacyjny budynek za prawie 68 mln zł. Środki na zakup pochodziły z budżetu państwa – NCN jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). W biurowcu, usytuowanym nieopodal Centrum Kongresowego ICE Kraków, ok. 170 pracowników będzie miało do dyspozycji 5,3 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Przewidywany jest także wzrost zatrudnienia.

Wcześniej, przez ostatnie siedem lat, NCN wynajmowało lokum w Biprostalu przy ul. Królewskiej, gdzie zajmowało 3,5 tys. m kw. powierzchni.

„To pierwsza tak ważna instytucja ulokowana poza obecną stolicą Polski” – powiedział o NCN wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W jego ocenie NCN jest ogromną szansą dla Krakowa. Wicepremier dodał również, że ulokowanie ośrodka poza Warszawą jest przejawem filozofii deglomeracji. „Idea zrównoważonego rozwoju Polski powinna się wyrażać także tym, że kluczowe instytucje ulokowane są w innych miastach niż stolica” – ocenił.

Gowin chciałby, aby NCN dalej troszczyło się o jakość badań naukowych i było otwarte na współpracę międzynarodową. Jak mówił, jego życzeniem jest, by "NCN było tym, czym jest, by było nie tylko instytucją, ale także środowiskiem, które walczy o to, aby w polskiej nauce panowały standardy doskonałości, transparentności, żeby było instytucją i środowiskiem, które zdecydowanie zwiększa umiędzynarodowienie polskiej nauki”.

Dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki zaznaczył, że NCN spełnia standardy krajów, w których nauka działa na najwyższym poziomie. Najważniejsze zaś decyzje w NCN – podkreślił – podejmują naukowcy, a nie urzędnicy, a finansowanie badań jest niezależne od bieżącej polityki. NCN, tak jak instytucje w innych rozwiniętych krajach, umożliwia także prowadzenie badań kontrowersyjnych.

„Jedynym kryterium jest prawda i jakość naukowa. Wolność badań naukowych jest jednym z warunków do funkcjonowania nowoczesnego państwa” – zaznaczył Błocki. Jak zwrócił uwagę, otwarcie nowej siedziby odbywa się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ciągu trzech ostatnich lat, dzięki decyzjom MNiSW, dotacja NCN wzrosła z 871 mln zł do prawie 1,3 mld zł, czyli o ponad 40 proc. „Pozwala to rozwijać ofertę grantową” – zaznaczył dyrektor NCN.

Podczas poniedziałkowej uroczystości wicepremier wręczył także nominacje członkom Rady NCN na kadencję 2018-2020. Rada pełni kluczową rolę w NCN, jest złożona z 24 naukowców, prezentujących różne obszary badawcze.

Narodowe Centrum Nauki zostało powołane do życia ustawą z 2010 r. Działalność rozpoczęło w 2011 r.

Centrum wspiera działalność naukową w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. NCN szczególnie wspiera młodych uczonych, z myślą o których ustanowił m.in. finansowe Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Współpracuje m.in. z Towarzystwem Maxa Plancka.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023