Muzyka i zdjęcia wywołują silne pozytywne emocje przez przywoływanie wspomnień

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badania mózgów grupy ochotników pokazały, że muzyczne utwory oraz fotografie prowokują silne emocje, odwołując się do wspomnień. Muzyka przy tym rzadziej wywołuje negatywne odczucia; lepiej radzą sobie z tym zdjęcia.

Każdy doświadczył kiedyś emocjonalnego poruszenia po usłyszeniu melodii, z którą wiąże osobiste wspomnienia. Podobnie rzecz się ma ze zdjęciami ukazującymi szczególnie ważne momenty z życia.

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu Jyväskylä sprawdzili, jak wspomnienia wpływają na reakcje emocjonalne wywołane przez muzykę oraz przez obrazy.

W eksperymencie wzięli udział ochotnicy, którzy przynieśli wybrane przez siebie dwa rodzaje utworów i zdjęć.

Pierwszy rodzaj wywoływał u ochotników pozytywne odczucia związane ze wspomnieniami. Druga grupa także wywoływała przyjemne reakcje, ale tylko ze względu na brzmienie muzyki lub wygląd zdjęcia, bez odwoływania się do wspomnień.

Dodatkowo uczestnicy badania przynieśli utwory i fotografie wywołujące negatywne odczucia – ze względu na wspomnienia oraz bez odwoływania się do nich.

Zadaniem ochotników była ocena doświadczanych emocji podczas słuchania wybranej muzyki oraz oglądania zdjęć.

W tym czasie naukowcy analizowali pracę mózgów uczestników z pomocą EEG.

Badaczom udało się wyciągnąć kilka wniosków. Po pierwsze zdjęcia i muzyka działały podobnie. W obu przypadkach dla prowokowania silnych emocji duże znaczenie miały wspomnienia.

Szczególnie silnie działały one przy wywoływaniu pozytywnych i związanych z relacjami społecznymi odczuć emocjonalnych, takich jak czułość czy radość, jednak odgrywały też ważną rolę w przypadku emocji nieprzyjemnych, np. związanych ze smutkiem. Zwykle jednak muzyka nie wywoływała silnych negatywnych reakcji, za to dużo częściej w taki sposób działały fotografie.

Zdaniem badaczy wyniki te m.in. umożliwiają wgląd w to, jak pozytywne emocje mogą być wywołane z pomocą muzyki i zdjęć, i jak takie reakcje mogą uczestniczyć w muzycznych terapiach stosowanych przy zaburzeniach emocjonalnych czy demencji.

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-12/uoj--mep121118.php

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera