Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
07.12.2018 aktualizacja 07.12.2018

Ruszył drugi konkurs na Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Maksymalnie cztery Centra Doskonałości Naukowej Dioscuri zostaną wybrane w drugiej edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki oraz Towarzystwa Maxa Plancka. Każde centrum otrzyma na swoją działalność 300 tys. euro rocznie.

Dioscuri to inicjatywa Towarzystwa Maxa Plancka (MPG), niezależnej niemieckiej instytucji naukowo-badawczej, mająca na celu utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Europie Środkowej i Wschodniej.

"Przedsięwzięcie umożliwia ściągnięcie do Polski wybitnych naukowców-liderów, którzy mogą zorganizować tutaj swoje zespoły badawcze. Jest to zatem szansa dla wybitnych uczonych z całego świata na prowadzenie badań w najlepszych międzynarodowych zespołach" - poinformowało Narodowe Centrum Nauki (NCN) w przesłanym w piątek PAP komunikacie.

Do konkursu na utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri można zgłaszać projekty centrów w zakresie nauk ścisłych i technicznych, nauk o życiu oraz nauk humanistycznych i społecznych. Każda instytucja naukowa, która wygra konkurs Dioscuri, otrzyma równowartość 300 tys. euro rocznie do wykorzystania wyłącznie na swoją działalność.

Jak zapewnia NCN, wynagrodzenie kierownika Centrum Dioscuri jest konkurencyjne również w kontekście międzynarodowym: za swoją pracę otrzyma 100 tys. euro rocznie. Wnioski oceniane są w systemie peer-review przez międzynarodowy zespół ekspertów. Finansowanie jest przyznawane na 5 lat, z możliwością jednokrotnego przedłużenia na kolejne 5 lat - pod warunkiem pozytywnej oceny i dostępności środków.

Porozumienie między MPG a Narodowym Centrum Nauki w sprawie utworzenia sieci Dioscuri zostało podpisane 4 lipca 2017 r. w Krakowie. W ramach wspólnej inicjatywy, przy istniejących w Polsce jednostkach specjalizujących się w różnych dziedzinach nauki ma docelowo powstać dziesięć Centrów Dioscuri. Każde nowo powołane Centrum będzie współpracować z partnerem niemieckim, a finansowanie zapewni NCN dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych Republiki Federalnej Niemiec.

W pierwszej edycji konkursu Dioscuri do NCN spłynęło 45 zgłoszeń z całego świata, spośród których eksperci wyłonili dwa zwycięskie wnioski. Obydwa Centra Dioscuri mają rozpocząć działalność w 2019 r. przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

"Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu Dioscuri było duże, otrzymaliśmy wiele świetnie przygotowanych wniosków. Już teraz mogę powiedzieć, że podstawowy cel konkursu Dioscuri, a więc promowanie doskonałości naukowej, został osiągnięty" – podkreślił dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki, cytowany w komunikacie.

"Dioscuri 2 to kolejna szansa dla jednostek naukowych na ściągnięcie do Polski naukowców światowej klasy i prowadzenie badań na najwyższym poziomie. Liczymy na przyszłe centra w różnych dyscyplinach naukowych, do tego jednak potrzebne są świetne wnioski, bo tak naprawdę jedynym kryterium jest jakość naukowa. Pod tym względem w tej edycji mamy nadzieję między innymi na większe zainteresowanie przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych" - dodał dyrektor NCN.

Nabór wniosków w drugim konkursie już się rozpoczął i potrwa do 20 marca 2019 r. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023