Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
11.12.2018 aktualizacja 11.12.2018

Regularne ćwiczenia mogą poprawiać czynność nerek u osób otyłych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Regularne ćwiczenia aerobowe mogą zmniejszać ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek u osób otyłych – wynika z badania hiszpańskich naukowców, które publikuje pismo „American Journal of Physiology - Renal Physiology”.

Otyłość, a także związane z nią zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2, są uważane za czynniki zwiększające ryzyko strukturalnych i czynnościowych zmian w nerkach, a co za tym idzie - przewlekłej choroby nerek (PChN). Schorzenie to przez lata rozwija się bezobjawowo i może doprowadzić do skrajnej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Konsekwencją PChN może być również zaburzenie gospodarki mineralnej organizmu, które zwiększa ryzyko osteoporozy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania) sprawdzali, czy zmiana stylu życia polegająca na zwiększeniu aktywności fizycznej może hamować rozwój przewlekłej choroby nerek związanej z otyłością. W tym celu przeprowadzili doświadczenia na szczurach z otyłością i w ramach kontroli na szczurach z prawidłową masą ciała. Część zwierząt przez pięć dni w tygodniu biegła na bieżni dla gryzoni po 45-60 minut, a część ruszała się tylko przez 15 minut dwa razy w tygodniu (odpowiednik aktywności osób prowadzących siedzący tryb życia). Po ośmiu tygodniach pobrano do analizy próbki moczu i krwi gryzoni, kości udowe do badania składu mineralnego, przeprowadzono też badanie histologiczne nerek.

U otyłych nieaktywnych fizycznie szczurów stwierdzono takie wskaźniki uszkodzenia nerek, jak białkomocz (albuminuria), stwardnienie kłębuszków nerkowych, a w niektórych częściach nerek przerost kłębuszków i kanalików nerkowych. W próbkach krwi (ale nie w kości udowej) odnotowano też zmiany w poziomie minerałów istotnych dla zdrowia tkanki kostnej.

Okazało się jednak, że regularne ćwiczenia zmniejszały ryzyko wystąpienia białkomoczu i stwardnienia kłębuszków nerkowych u otyłych gryzoni. W aktywnej fizycznie grupie poprawił się stan naczyń krwionośnych w nerkach i funkcja tych narządów. Zaszły też pozytywne zmiany w składzie tkanki kostnej, takie jak wzrost poziomu wapnia i miedzi.

Zdaniem autorów pracy regularne ćwiczenia aerobowe mogą być dobrym sposobem na zapobieganie zmianom strukturalnym i czynnościowym w nerkach, związanym z otyłością lub cukrzycą. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022