Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
28.11.2018 aktualizacja 28.11.2018

Tajani: bez innowacji i badań naukowych nie będziemy konkurencyjni

Na zdjęciu Antonio Tajani. Fot. EPA/SASCHA STEINBACH  25.11.2018 Na zdjęciu Antonio Tajani. Fot. EPA/SASCHA STEINBACH 25.11.2018

Bez innowacji i badań naukowych nie będziemy w stanie się rozwijać, być konkurencyjnymi i nie zagwarantujemy lepszego świata dla obywateli Unii Europejskiej – powiedział we wtorek szef PE Antonio Tajani podczas konferencji nt. europejskich badań i innowacji.

Przemawiając podczas otwarcia konferencji „EU research and innovation in our daily life”, Tajani podkreślił, że od początku lat 80. Unia Europejska kładła nacisk na badania i innowacje. W 1983 roku przyjęty został pierwszy unijny program ramowy w tej dziedzinie. W ramach aktualnie obowiązującego programu ramowego Horyzont 2020 do tej pory sfinansowano ponad 18 tys. projektów na łączną kwotę ponad 31 mld euro.

„Nie ma sektora, który nie skorzystałby z badań europejskich: medycyna, farmaceutyka, bezpieczeństwo żywności, nanotechnologia, sztuczna inteligencja, transport” – podkreślił Tajani.

Równocześnie ostrzegł przed rosnącą konkurencją dla europejskiej gospodarki ze strony m.in. Chin, Indii i Korei Płd. „Azja jest pierwszym obszarem kontynentalnym w dziedzinie badań i rozwoju – wyprzedziła tutaj Europę i USA. Nasz kontynent jest niestety aktualnie dopiero na trzecim miejscu – nie możemy jednak tracić terenu, nie możemy sobie na to pozwolić” – mówił szef PE.

„Tylko odwracając tę tendencję i inwestując więcej (w naukę i innowacje – PAP) możemy sprostać wyzwaniom ze strony naszych konkurentów” – podkreślił.

W odwróceniu tej tendencji pomóc ma projektowany właśnie nowy, wieloletni program ramowy z dziedziny badań i innowacji Horyzont Europa. Komisja Europejska proponuje, aby budżet tego programu – rozpisanego na lata 2021-2027 – wyniósł 100 mld euro. „Zdaniem Parlamentu Europejskiego jest to krok w dobrym kierunku. Uważamy jednak, że to nie wystarczy – żądamy zdecydowanie więcej ambicji” – powiedział Tajani, dodając, że właśnie dlatego 14 listopada PE przegłosował propozycję podniesienia środków do 120 mld euro.

„Nie wystarczy jednak inwestować więcej, trzeba to robić także lepiej” – stwierdził przewodniczący PE. „My Europejczycy często mamy bardzo ambitne i doskonałe publikacje naukowe, ale nie jesteśmy w stanie tego przełożyć na konkretne wyniki dla naszego przemysłu i dla rynku. Nasi konkurenci - poczynając od Chin – są bardziej pragmatyczni. Dlatego też dobrze, że nowy program Horyzont Europa ma wspierać także innowacje zbliżone do rynku i do przedsiębiorstw” – mówił.

Tajani podkreślił również rolę, którą w procesie innowacji odgrywa współpraca między nauką a przemysłem. „80 proc. innowacji pochodzi z przemysłu. Ciągła dialektyka pomiędzy ośrodkami badawczymi, szkoleniowymi i przemysłem jest kluczem do rozwoju nowatorskiego i konkurencyjnego przemysłu. Jeśli osłabimy nasze wyższe uczelnie – naszą bazę przemysłową – stracimy motor rozwoju” – ostrzegł.

Celem konferencji „EU research and innovation in our daily life”, która odbyła się we wtorek w Brukseli, było zaprezentowanie innowacyjnych projektów podnoszących jakość życia mieszkańców Europy i finansowanych ze środków unijnych.

Z Brukseli Katarzyna Florencka (PAP)

Autorka: Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024