Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
27.11.2018 aktualizacja 04.01.2019

Znamy finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2018

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aż 22 kandydatów weszło do finału konkursu Popularyzator Nauki 2018. Finalistów będziemy systematycznie przedstawiać w portalu Nauka w Polsce. Kto otrzyma nagrody? Tego dowiemy się podczas uroczystej gali finałowej w styczniu.

Do 14. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 140 kandydatów. To rekordowo dużo! Rywalizacja w finale będzie więc ostra. Podczas gali w Warszawie, zaplanowanej na 7 stycznia dowiemy się, kto spośród finalistów otrzyma nagrodę. Nagrodzeni zostaną wówczas laureaci w finałowych kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, a także laureat/laureatka nagrody głównej - osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2018. Dodatkowo redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

Choć dyplomy i statuetki Popularyzatora Nauki otrzymają nieliczni - to faktycznymi zwycięzcami konkursu są wszyscy zaangażowani w rzetelne popularyzowanie wiedzy. Aby zwrócić uwagę na to, jak ważna i ciekawa jest praca popularyzatorów, w serwisie Nauka w Polsce będziemy systematycznie prezentować sylwetki wszystkich finalistów. Dzięki temu każdy będzie mógł poznać dokonania docenionych kandydatów; zobaczyć, na czym polegają świetne pomysły na popularyzację nauki i poznać sprawdzone, dobre praktyki. Liczymy na to, że opowieści o naszych finalistach zainspirują jak najwięcej osób.

Prezentujemy listę finalistów (kolejność alfabetyczna):

 

Kategoria Naukowiec:

Paweł Janowski

Jacek Kusznier

Piotr Rzymski

Ryszard Tadeusiewicz

Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

 

Kategoria Animator:

Dariusz Aksamit

Dariusz Halabowski

Mateusz Kęsy

Dariusz Maliszewski

Dawid Myśliwiec

 

Kategoria Zespół:

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM

Heweliusze Nauki

Koło Miłośników Języka Papillon

Twórcy polskojęzycznej Wikipedii

 

Kategoria Instytucja:

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki

 

Kategoria Media:

Łukasz Badowski

Radek Brzózka

Piotr Kosek

Paulina Łopatniuk

Jan Stradowski

 

Finalistów wskazało w głosowaniu Jury złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to: dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat; dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; Iwona Kieda reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej oraz dr Jan Świerkowski - lider Instytutu B61, który popularyzuje naukę, łącząc pracę artystów i badaczy.

"Żaden esej maturalny (...) z tysięcy, jakie oceniałem, nie dostarczał tylu dylematów, co każdy z tych 140 przypadków" - tak prof. Wojciech Dindorf podsumował trudności, związane ze wskazaniem finalistów wśród licznych zgłoszeń.

Podsumowując zgłoszenia prof. Andrzej Katunin zwracał z kolei uwagę na oryginalność - zarówno popularyzowanych dyscyplin naukowych, jak i sposobów dotarcia do odbiorców. "W tej edycji nie zabrakło ani jednego, ani drugiego" - ocenił.

"Zaobserwowałem bardzo pozytywny trend wśród instytucji popularyzujących naukę: oprócz instytucji stworzonych głównie po to, aby popularyzować, pojawiają się również takie, w których popularyzacja nie jest ani pierwszym, ani jedynym kierunkiem prac, a mimo to popularyzują skutecznie i z wielką pasją" - skomentował juror.

Zauważył też, że polscy popularyzatorzy coraz częściej wydają własne książki: "Z wielką przyjemnością obserwuję zakotwiczenie się polskiej książki popularnonaukowej w kraju oraz na arenie międzynarodowej".

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursu. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr Robert Mysłajek - przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024