Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
22.11.2018 aktualizacja 22.11.2018

QuantERA: 20 mln euro na projekty dot. technologii kwantowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Około 20 mln euro wynosi budżet konkursu na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych. Jego drugą edycję w środę ogłosiła międzynarodowa sieć QuantERA. Nabór wniosków potrwa do 18 lutego 2019 r.

QuantERA to sieć łącząca 32 organizacje z 26 państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) oraz stowarzyszonych z UE, finansująca badania w dziedzinie technologii kwantowych. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie Komisji Europejskiej i jest koordynowana przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w Krakowie.

Jak informuje NCN w przesłanym komunikacie, do nowego konkursu będą mogły przystępować konsorcja złożone z co najmniej trzech grup badawczych pochodzących z przynajmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie (lista państw dostępna jest na stronie programu QuantERA). Tematyka drugiego konkursu pozostaje niezmienna i obejmuje pięć obszarów badań nad technologiami kwantowymi (quantum communication, quantum simulation, quantum computation, quantum information sciences, quantum metrology sensing and imaging).

Termin składania wniosków upływa 18 lutego 2019 r. o godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego. Szczegółowe informacje o konkursie: https://quantera.eu/calls-for-proposals/call-2019.

Pierwszy konkurs sieci QuantERA, ogłoszony w styczniu 2017 roku, od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. W pierwszym etapie złożono 221 wniosków na sumę ponad 235 mln euro. Dzięki wspólnemu finansowaniu Unii Europejskiej i partnerów sieci QuantERA sfinansowano 26 przedsięwzięć o łącznym budżecie przekraczającym 32 mln euro. Polscy naukowcy są zaangażowani w realizację aż 9 spośród 26 nagrodzonych projektów.

QuantERA stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na międzynarodowe przedsięwzięcia naukowe oraz wspólną strategię finansowania badań w zakresie technologii kwantowych. Poprzez koordynację działań partnerów QuantERA zachęca środowisko naukowe do współpracy międzynarodowej i działa na rzecz wzmocnienia konkurencyjności badań europejskich na arenie światowej. 

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023