Wielkie glebowe wirusy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ogromne wirusy, a także wiele bakterii niekojarzonych dotąd z glebą, odkryli niespodziewanie naukowcy prowadzący badania wpływu globalnego ocieplenia na glebę - informuje pismo „Nature Communications”.

Zasadniczym celem długoletnich badań prowadzonych przez doktora Jeffreya Blancharda i zespół naukowców z University of Massachuetts w Amherst oraz DOE Joint Genome Institute jest obserwacja wywołanych przez globalne ocieplenie zmian dotyczących glebowych mikroorganizmów. Za pomocą specjalnych kabli grzewczych zakopanych 10 centymetrów pod powierzchnią gleba podgrzewana jest do temperatury o 5 stopni Celsjusza wyższej niż otoczenie, co symuluje ocieplenie klimatu.

Jednak przy okazji badań w próbkach gleby z lasu Harvard Forest w Petersham (Massachusetts) odkryto wiele bakterii niekojarzonych dotąd z glebą oraz 16 wielkich DNA – wirusów. Prawdopodobnie w tamtejszej glebie występuje kilkakrotnie więcej gatunków wirusów.

Odkrycie jest tym bardziej niespodziewane, że większość opisanych wcześniej wirusów o wyjątkowo dużych rozmiarach występowała w środowisku wodnym.

Nowe wirusy i nietypowe bakterie udało się odkryć dzięki nowatorskiemu, mini–metagenomicznemu podejściu (metagenomika to badanie genomów populacji drobnoustrojów). Pozwala ono badać mikroorganizmy szybko i tanio.

Naukowcy umieścili glebowe drobnoustroje w łagodnym roztworze detergentu, dodali nietoksyczny barwnik wiążący się z DNA, a następnie wykorzystali sortowanie komórek aktywowane fluorescencyjnie (FACS) do izolowania pojedynczych komórek. Gigantyczne wirusy, nawet setki razy większe od innych wirusów mają wyjątkowo duże genomy i są wychwytywane tą metodą ze względu na wielkość zbliżoną do bakterii (choć oczywiście w przypadku wirusów nie można mówić o komórkach).

Nowym gatunkom wirusów nadano nazwy "Dasovirus" od greckiego słowa daso oznaczającego las oraz "Solumvirus" – od łacińskiego określenia gleby. Proponowana jest też nazwa "Harvovirus" - na cześć Harvard Forest. Ponieważ odkryto na razie tylko DNA oraz białka otoczki, nie wiadomo jeszcze, jak wyglądają – choć duże są na pewno. Zapewne wygląd wirusów poznamy w przyszłości. Aby się rozmnożyć wirus potrzebuje komórki – gospodarza. W przypadku znanych dotychczas wielkich wirusów zwykle jest nim jednokomórkowa ameba. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera