Samce humbaków zmieniają swoje pieśni w reakcji na hałas ze statków

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samce humbaków skracają swoje pieśni lub w ogóle przestają je wykonywać w reakcji na hałas generowany przez statki – informują naukowcy z Japonii na łamach „PLOS ONE”.

Wciąż rozwijający się transport morski powoduje coraz większe natężenie dźwięków o niskiej częstotliwości pod wodą. Fiszbinowce, podrząd waleni, używa akurat tych częstotliwości do komunikowania się. Zatem hałas generowany przez człowieka może wpływać na zachowania tych zwierząt.

Koki Tsujii z Ogasawara Whale Watching Association i Hokkaido University z kolegami analizował wpływ hałasu statku pasażersko-towarowego na pieśni samców humbaków żyjących w pobliżu Wysp Ogasawara w Japonii. Od lutego do maja 2017 r. wykorzystano dwa podwodne rejestratory do nagrywania dźwięków wydawanych przez ssaki i do lokalizowania zwierząt. Badacze sprawdzali, jak hałas powodowany przez jedyną dużą jednostkę pływającą w okolicy odległych wysp wpływał na śpiewy humbaków.

Okazało się, że mniej samców humbaków śpiewało w odległości 500 m od trasy liniowca niż gdziekolwiek indziej. Kiedy jednostka przepływała, walenie znajdujące się w promieniu 1200 m czasowo skracały pieśni lub przestawały wydawać dźwięki w ogóle. Nie zaobserwowano, aby wykazywały inne adaptacje, np. zmianę częstotliwości wydawanych dźwięków. Większość humbaków, które przestały wykonywać pieśni, nie podejmowało ich ponownie przed upływem 30 minut.

Śpiewają jedynie samce, więc nagrania nie wskazywały, czy i jak samice lub młode reagują na odgłosy statków. Zarejestrowano zaledwie jedną do trzech pieśni dziennie i w sumie 26 śpiewających osobników. Niemniej jednak te odkrycia sugerują, że dźwięki generowane przez statki mogą czasowo wpływać na zachowania humbaków. Przyszłe badania będą mogły skupić się na wpływie nieustannego narażenia na hałas jako potencjalnego stresora dla waleni.

„Humbaki przestają na jakiś czas śpiewać, zamiast modyfikować charakterystyczne dźwięki pod wpływem hałasu generowanego przez liniowiec. Przerywanie wokalizacji lub odsuwanie się może być opłacalną adaptacją, jeśli chodzi o szybko przemieszczające się źródło dźwięków” - uważają autorzy badania. (PAP)

mrt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera