Śląski Uniwersytet Medyczny otworzył Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Siedem sal symulacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze fantomy, służy od poniedziałku w Zabrzu studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczelnia otworzyła nowe Centrum Symulacji Medycznej.

"Kiedy 6 lat temu otwieraliśmy pierwsze Centrum Symulacji Medycznej w Katowicach, nauczanie z wykorzystaniem symulacji medycznej dopiero w Polsce raczkowało. Wiele osób sceptycznie podchodziło do pomysłu, by przedkliniczną naukę zawodu studenci odbywali – jak to się często mawiało – na +lalkach+. Dziś nikt już chyba nie ma wątpliwości, że kształcenie metodą symulacji jest sprawdzoną i niezastąpioną formą wdrażania do zawodu lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej czy ratownika medycznego" - powiedział podczas uroczystości rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki.

W nowym centrum znalazło się ponad 50 unitów stomatologicznych, na których przyszli dentyści mogą ćwiczyć borowanie, leczenie kanałowe czy protetykę. Modele zębów, których struktura odwzorowuje różne przypadki kliniczne, pozwalają na naukę leczenia próchnicy, zakładania wypełnień czy preparację kanałową.

Z kolei symulatory rodzącej wyposażone są w automatyczne moduły porodowe. Funkcja ta pozwala na przyjęcie porodu fizjologicznego, ale też symulowanie patologii towarzyszących porodowi, takich jak dystocja barkowa czy poród pośladkowy.

"Symulator pacjenta w sali operacyjnej wyposażony w nowatorski system fizjologicznego płuca reaguje automatycznie na podawane leki, przeprowadzaną tlenoterapię i wentylację zastępczą, jednocześnie rozpoznając jej skuteczność" - tłumaczył kierownik Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Lemm.

Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego powstało w ramach projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Dofinansowanie z UE wyniosło niemal 23 mln zł z przeznaczeniem na Centra Symulacji Medycznej w Zabrzu i Katowicach.

W sumie koszt zabrzańskiego obiektu to ponad 35 mln zł, na który – obok środków z projektu – złożyły się pieniądze z Ministerstwa Zdrowia, uczelni, Urzędu Miasta Zabrze oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To kolejne centrum symulacji medycznej tej uczelni - pierwsze działa od 2012 r. w Katowicach.

Od tego roku zajęcia z symulacji medycznej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym będą się odbywać także z udziałem tzw. pacjentów standaryzowanych. Są to specjalnie zatrudnione osoby, które po ukończeniu odpowiedniego szkolenia wcielają się w rolę pacjentów. Dzięki temu studenci uczą się budowania relacji oraz odpowiedniej komunikacji z chorymi i ich rodzinami, a także przekazywania trudnych informacji. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.07.2024. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (P) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 26 bm. Spotkanie dotyczyło złożonego zawiadomienia do prokuratury i przyszłości Centrum Sieć Badawcza Łukasiewicz. PAP/Tomasz Gzell

    Szef sieci Łukasiewicz: skierowano zawiadomienie do prokuratury ws. b. prezesa Centrum Łukasiewicz

  • 08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera