
31 specjalistów z Polski i innych krajów UE ukończyło pierwsze w Europie podyplomowe studia - menadżer bezpieczeństwa CBRN. Uczyli się, jak prawidłowo reagować i zarządzać całymi operacjami związanymi z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi czy radiacyjno-nuklearnymi.
Interdyscyplinarne studia podyplomowe z zakresu CBRN - zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych oraz związanych z materiałami wybuchowymi - to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego i policji. Studia skierowane są do kadry kierowniczej instytucji i służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Pierwszą grupę słuchaczy stanowili funkcjonariusze polskiej policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, BOR oraz z innych instytucji państwowych związanych ze zwalczaniem tego typu zagrożeń. Kształciły się także osoby związane z bezpieczeństwem wewnętrznym innych krajów UE tj. Hiszpania, Portugalia, Węgry, Chorwacja, Francja, Słowacja, Estonia i Włochy.
Jak mówił PAP dr Michał Bijak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, celem studiów jest wykształcenie wykwalifikowanej kadry zarządzającej całymi operacjami związanymi z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiacyjno-nuklearnymi oraz związanymi z rozpoznaniem pirotechnicznym.
Obejmuje to zarówno sposób zarządzania kryzysowego podległymi służbami, detekcję czynników, wyznaczenie stref bezpieczeństwa, rozpoznanie, jak również potem neutralizację i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się czynnika.
Kurs składa się z zajęć teoretycznych prowadzonych przez wykładowców akademickich - oraz z zajęć praktycznych: laboratoryjnych i poligonowych. Wiedzę przekazywali m.in. byli żołnierze jednostki GROM.
Część biologiczna została przeprowadzona przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Były to bloki tematyczne związane z zagadnieniami z toksykologii, mikrobiologii, genetyki, jak również praktyczne zajęcia z metod detekcji materiału biologicznego. Praktyczne zajęcia z pobierania próbek biologicznych oraz z detekcji czynnika biologicznego w trakcie działań polowych zostały przeprowadzone przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii.
Część chemiczna i radiologiczna została przeprowadzona przez Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, a tematyka związana była z bojowymi środkami trującymi, toksycznymi środkami przemysłowymi, detekcją toksycznych środków chemicznych i promieniowania jonizującego oraz dekontaminacją ludzi i sprzętu.
Tematy związane z działaniami sapersko-pirotechnicznymi zostały przeprowadzone w Międzynarodowym Instytucie Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego na Słowacji. Procedury antyterrorystyczne, zarządzanie służbami na miejscu zdarzenia CBRN oraz praktyczne ćwiczenia w środowisku ataku terrorystycznego to już domena Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji wraz z ekspertami z UŁ.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie odpowiadała natomiast za zajęcia związane z zarządzaniem kryzysowym, międzynarodowymi aspektami prawnymi dotyczącymi CBRN-E oraz zabezpieczeniem i zbieraniem dowodów kryminalistycznych.
Zdaniem dra Bijaka dzięki środkom przyznanym w ramach projektu możliwe będzie stworzenie i opublikowanie ramowego programu studiów podyplomowych "Menadżer bezpieczeństwa CBRN".
"Trwałym efektem projektu będzie opracowany i opublikowany specjalistyczny skrypt dla słuchaczy obejmujący wszystkie przedmioty prowadzone na studiach, jak również zawierający wszystkie instrukcje i procedury laboratoryjno-poligonowe. Umożliwi to kontynuację kształcenia w oparciu o wypracowane programy i materiały edukacyjne. Materiały zostaną udostępnione na stronie internetowej projektu w formie platformy e-lerningowej" - dodał dr Bijak.
Program studiów jest finansowany z budżetu UE w ramach międzynarodowego projektu "Support for European Union action in the field of CBRN security managers education". (PAP)
szu/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.