
Wysokociśnieniowa komora tlenowa może być pomocna w leczeniu nagłej utraty słuchu - informuje pismo „JAMA Otolaryngology-Head &Neck Surgery”.
Nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy (sudden sensorineural hearing loss – SSNHL) to częściowa lub całkowita (30 dB lub więcej) utrata słuchu w okresie nie dłuższym niż trzy dni. Często nie ma ona żadnej możliwej do zidentyfikowania przyczyny.
Prawdopodobnie spowodowana jest zaburzeniami w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego – chociażby skurczem naczyniowym albo zatorem. Brak dopływu krwi powoduje niedotlenienie komórek zmysłowych narządu słuchu, a w konsekwencji głuchotę.
W wielu przypadkach niedosłuch udaje się odwrócić dzięki szybkiemu podaniu środków przeciwzakrzepowych. Jak wykazali naukowcy z National Maritime Medical Center w Changwon (Korea Południowa), pomocne może być także umieszczenie pacjenta w komorze hiperbarycznej, gdzie może on oddychać czystym tlenem pod wysokim ciśnieniem. W połączeniu z typowym leczeniem częściej udawało się odzyskać słuch przynajmniej częściowo.
Autorzy analizowali wyniki 19 wcześniejszych badań, w tym trzech randomizowanych badań klinicznych. Sugerują, że tlenowa terapia hiperbaryczna może przynieść większą korzyść pacjentom z głębokim ubytkiem słuchu, którzy nie powrócili do zdrowia po standardowym leczeniu.
Ograniczeniem badania jest to, że ponieważ znaczna liczba pacjentów z SSNHL spontanicznie powraca do zdrowia, korzyści z leczenia mogły nie zostać dokładnie ocenione. (PAP)
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.