Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
03.10.2018 aktualizacja 03.10.2018

Na nagłą utratę słuchu dobra komora hiperbaryczna

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wysokociśnieniowa komora tlenowa może być pomocna w leczeniu nagłej utraty słuchu - informuje pismo „JAMA Otolaryngology-Head &Neck Surgery”.

Nagły niedosłuch czuciowo-nerwowy (sudden sensorineural hearing loss – SSNHL) to częściowa lub całkowita (30 dB lub więcej) utrata słuchu w okresie nie dłuższym niż trzy dni. Często nie ma ona żadnej możliwej do zidentyfikowania przyczyny.

Prawdopodobnie spowodowana jest zaburzeniami w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego – chociażby skurczem naczyniowym albo zatorem. Brak dopływu krwi powoduje niedotlenienie komórek zmysłowych narządu słuchu, a w konsekwencji głuchotę.

W wielu przypadkach niedosłuch udaje się odwrócić dzięki szybkiemu podaniu środków przeciwzakrzepowych. Jak wykazali naukowcy z National Maritime Medical Center w Changwon (Korea Południowa), pomocne może być także umieszczenie pacjenta w komorze hiperbarycznej, gdzie może on oddychać czystym tlenem pod wysokim ciśnieniem. W połączeniu z typowym leczeniem częściej udawało się odzyskać słuch przynajmniej częściowo.

Autorzy analizowali wyniki 19 wcześniejszych badań, w tym trzech randomizowanych badań klinicznych. Sugerują, że tlenowa terapia hiperbaryczna może przynieść większą korzyść pacjentom z głębokim ubytkiem słuchu, którzy nie powrócili do zdrowia po standardowym leczeniu.

Ograniczeniem badania jest to, że ponieważ znaczna liczba pacjentów z SSNHL spontanicznie powraca do zdrowia, korzyści z leczenia mogły nie zostać dokładnie ocenione. (PAP)

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022