11 listopada - 20. Bieg Niepodległości w Warszawie

Sobowtór Marszałka Józefa Piłsudskiego w zabytkowym samochodzie z lat 20-tych poprowadzi 11 listopada <strong>20. Bieg Niepodległości w Warszawie</strong> na 10-kilometrowej trasie z Krakowskiego Przedmieścia do Wilanowa. Dotychczas zgłosiło się ponad 4000 osób.

Symbolika imprezy przekłada się również na nagrody. Nietuzinkową i niezmienną od pierwszych zawodów są srebrne sygnety ze złotym godłem państwa. Otrzymają je nie tylko zwycięzcy (kobieta i mężczyzna), ale także osoba, która zajmie lokatę odpowiadającą liczbie rocznicowej uzyskania przez Polskę niepodległości, a więc 90. miejsce oraz zawodnicy sklasyfikowani na 1918. i na 2008. pozycji.

Każdego roku trasę do Wilanowa pokonuje coraz więcej osób. W 2002 roku liczba kończących bieg zbliżyła się do tysiąca (949), w 2003 przekroczyła tysiąc (1191), a w 2006 - dwa tysiące. W 2007 roku metę osiągnęło 2450 osób.

Jak podkreślił dyrektor Biura Sportu Urzędu Miasta St. Warszawy Wiesław Wilczyński do wzrostu frekwencji przyczyniły się masowe biegi Run Warsaw i Human Race. W 2005 roku dystans 5 km pokonało 10 000 osób, a w tym roku 10 km - 15 000.

"Ludzie przekonali się, że jak się odpowiednio przygotują, to przebiegnięcie czy przetruchtanie dziesięciu kilometrów jest w granicach ich możliwości. Sam się o tym przekonałem. Ja nie jestem takim facetem, który siedzi za biurkiem i przewraca papiery. Korzystam z każdej nadarzającej się okazji udziału w zawodach" - powiedział Wiesław Wilczyński.

Głównym organizatorem 20. Biegu Niepodległości jest Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W czwartek przed jego siedzibą (Rozbrat 26) było bardzo tłoczno. Kolejka po numer startowy (a tych przygotowano 5000) nie malała. Jedni odchodzili, inni przychodzili.

Jak poinformował PAP dyrektor WOSiR Janusz Kopaniak można rejestrować się również poprzez stronę internetową, jednak po osiągnięciu liczby 5000 lista uczestników biegu zostanie zamknięta. Nie ma więc pewności, że 11 listopada będzie można jeszcze otrzymać numer - jeśli to w gmachu Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego do godz. 11 (start o 12.00).

Nowością - i to na skalę światową - będzie sposób powiadamiania SMS-ową drogą o czasie pokonania trasy mającej atest PZLA dla tych osób, które podadzą numer swojego telefonu komórkowego.

Zawody odbywają się pod hasłem "Twoja lekcja historii". Przy współpracy z historykami i dziennikarzami powstało 20 odcinków prezentujących najważniejsze wydarzenia historyczne i lekkoatletyczne z 90-lecia Polski niepodległej. Na mecie każdy otrzyma mini podręcznik historii zawierający wszystkie lekcje, a ponadto pamiątkowy medal.

Pierwszy Bieg Niepodległości w stolicy zorganizowano w 1989 roku, kiedy to dzień 11 listopada nie był jeszcze oficjalnie uznany jako święto. Na trasę wyruszyło wówczas 316 osób. KALI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera