Gra na perkusji może pomóc dzieciom z autyzmem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Granie na perkusji przez 60 minut tygodniowo może przyczyniać się do lepszych wyników w nauce oraz ułatwiać kontakty międzyludzkie u dzieci z autyzmem - wynika z badań opublikowanych przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Chichester.

10-tygodniowy projekt badawczy przeprowadzony we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Hartpury wykazał, że 30-minutowe warsztaty gry na perkusji, które odbywały się dwa razy w tygodniu, przyniosły dzieciom z autyzmem wyraźne korzyści.

Badacze zaobserwowali, że gra na perkusji poprawiła u dzieci zręczność, poczucie rytmu i czasu. Nauczyciele, którzy mieli ocenić zmiany, które nastąpiły u dzieci uczestniczących w programie przyznali, że poprawiła się jakość interakcji społecznych zarówno z rówieśnikami, jak i z pedagogami. Dzieci komunikowały się sprawniej oraz miały większą zdolność koncentracji podczas wykonywania zadań w klasie. Lepsza koordynacja ruchowa pomagała dzieciom skoncentrować się także w domu podczas wykonywania codziennych obowiązków, np. odrabiania pracy domowej.

"Gra na perkusji to wyjątkowa mieszanka aktywności fizycznej, koordynacji i muzykalności. Wszystko to przynosi duże korzyści. Wielką przyjemność sprawiła nam obserwacja rozwoju dzieci uczestniczących w programie" - mówi współautor analizy dr Steve Draper.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera