<strong>Międzynarodowy Instytut Tolerancji i Dialogu im. Jana Karskiego powstanie wkrótce w Rudzie Śląskiej (Śląskie).</strong> Będzie dysponował prawami do intelektualnego dorobku profesora, a pozyskane dzięki temu środki przeznaczy na edukację młodzieży w duchu tolerancji i wielokulturowości.
Od lat współpracuje ona z Rudą Śląską, pomagając polskim dzieciom - sierotom po tragicznych wydarzeniach, w tym katastrofach górniczych, organizując im wakacje i święta za granicą. Jako dyrektor The Jan Karski Institute for Tolerance and Dialogue w Waszyngtonie zdecydowała się przenieść go do Polski.
"Chce, żeby ideały wyznawane przez Jana Karskiego były nadal kultywowane, kiedy jej zabraknie. Wiemy, że dzięki niej stosunek Jana Karskiego do Śląska był bardzo ciepły. Uważał, że Śląsk i jego rodzinną Łódź łączy wielokulturowość. Właśnie tolerancji dla odmiennych kultur i zrozumienia różnorodnego historycznego dziedzictwa chcemy uczyć w instytucie" - powiedział Aleksander Maicher.
Inaugurująca działalność instytutu w Rudzie konferencja ma się odbyć 17 listopada z udziałem Mireckiej - Ploss. Dochód czerpany z publikacji dorobku Jana Karskiego, a także materiałów filmowych z jego udziałem, ma być przeznaczony w całości na działalność statutową instytutu - kształcenie młodzieży. Jak podkreślił Maicher, chęć uczestnictwa w projektach edukacyjnych instytutu zadeklarowali już m.in. prof. Władysław Bartoszewski i prof. Norman Davies.
Instytut ma działać w użyczonej i wyremontowanej przez miasto zabytkowej willi. Znajdzie się tam wiele osobistych pamiątek po Janie Karskim, jak jego dyplom uniwersytecki ze Lwowa, dyplom Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, odznaczenia, a nawet biurko, przy którym pracował i szachy - był bowiem zapalonym szachistą.
Twórcy instytutu chcą zainscenizować w nim interaktywny gabinet profesora, gdzie przemawiałby on do odwiedzających z ekranu, ponieważ zarejestrowano wiele jego wypowiedzi i wywiadów. Są też plany zorganizowania w Rudzie Śląskiej Międzynarodowego Turnieju Szachowego im. Jana Karskiego.
Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej był kurierem rządu polskiego na uchodźstwie i emisariuszem Armii Krajowej. W porozumieniu z Żydowskim Komitetem Narodowym przeprowadził wizję lokalną w warszawskim getcie.
Podczas swojej misji w Londynie jesienią 1942 roku przekazał członkom polskiego rządu, dygnitarzom brytyjskim oraz prasie wstrząsające informacje o trwającej w okupowanej Polsce zagładzie Żydów. Informacje te przekazał także prezydentowi USA wraz z apelem Żydów o pomoc. Apel ten nie odniósł jednak skutku.
Jego napisana w 1944 roku książka pt. "Tajne państwo", opisująca sytuację w okupowanej Polsce, stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych.
Po wojnie Jan Karski pozostał w Ameryce, gdzie pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. W roku 1982 Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował go tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a w 1994 r. państwo Izrael przyznało mu honorowe obywatelstwo. W 1995 r. odznaczono go Orderem Orła Białego. Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 roku. LUN
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.