Nakładem wydawnictwa "PRO-EGIPT" ukazały się dwie książki <strong>"Abecadło znad Nilu" i "Bajki staroegipskie" autorstwa prof. Andrzeja Niwińskiego</strong>, wybitnego polskiego egiptologa i popularyzatora cywilizacji faraońskiej.
We wstępie do "Abecadła znad Nilu" autor zaznacza, że jego głównym zamierzeniem było przedstawienie rzetelnych faktów o historii i kulturze starożytnego Egiptu.
"Bardzo nikła ilość wiedzy, jaką oferują na ten temat programy szkolne w zestawieniu z zalewem, zwłaszcza poprzez media, zupełnie błędnych obrazów (przykładami mogą być bardzo, niestety, rozpowszechnione brednie na temat rzekomej "klątwy faraonów" czy "rewelacje" o jakoby pozaziemskich budowniczych piramid) są przyczyną ogólnej dezorientacji, nawet dorosłych, w zakresie rozumienia staroegipskiej cywilizacji. Książeczka niniejsza ma na celu poprawę tej sytuacji poprzez próbę dotarcia do Najmłodszego Czytelnika, zanim rozpocznie On uczestnictwo w oficjalnym programie szkolnego nauczania o Egipcie" - tłumaczy prof. Niwiński.
Obie publikacje są bogato ilustrowane zarówno rysunkami jak i fotografiami autora. W trosce o najmłodszych cechuje je również zastosowanie dużej, czytelnej czcionki. W "Abecadle znad Nilu" prof. Niwiński wyjaśnia dzieciom w przystępny sposób, kim był Cheops, jak wyglądał papirus, czym były hieroglify i mumie.
"Bajki staroegipskie" to natomiast zbiór utworów nawiązujących do prawdziwych faktów i źródeł pochodzących ze starożytnego Egiptu (m.in. z tzw. papirusu Harrisa z przełomu XIV i XIII w. p.n.e. czy opowieść o Oku Słonecznym z papirusu z II w. n.e.). Mogą z powodzeniem być czytane dzieciom przez ich rodziców. Autor wyszedł z założenia, że naukę należy ściśle powiązać z zabawą, dlatego do książeczki dołączono specjalny dodatek do kolorowania "Stwory i potwory znad Nilu".
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.