
U osób po udarze demencja może występować nawet dwa razy częściej – wynika z przeprowadzonej na dużą skalę metaanalizy, o której informuje pismo „Alzheimer`s and Dementia”.
Naukowcy z University of Exeter Medical School przeprowadzili największą jak dotąd metaanalizę, opierając się na danych dotyczących ryzyka udaru mózgu i demencji u 3,2 miliona osób na całym świecie.
Związek pomiędzy udarem i demencją utrzymywał się nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka otępienia, takich jak ciśnienie krwi, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe. Uzyskane wyniki stanowią najsilniejszy jak dotąd dowód na to, że udar mózgu znacznie zwiększa ryzyko demencji.
Wcześniejsze badania również wykazywały związek pomiędzy udarem i demencją, chociaż nie określiły go ilościowo. Naukowcy z Exeter przeanalizowali 36 badań, których uczestnicy przeszli udar mózgu, uwzględniając dane dotyczące 1,9 miliona osób. Ponadto przeanalizowano kolejne 12 badań, w których oceniano, czy uczestnicy mieli niedawno udar mózgu (kolejne 1,3 miliona osób).
Jak się okazało, udar mózgu zwiększa ryzyko demencji o około 70 proc., a niedawno przebyte udary zwiększały ryzyko ponaddwukrotnie. Ze względu na powszechność zarówno udaru, jak i demencji - odkrycie ich silnego związku ma duże znaczenie. Doskonalenie zapobiegania udarom oraz opieki po udarze mogą odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu demencji.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku 15 milionów ludzi doznaje udaru. Tymczasem około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję - liczba ta prawdopodobnie podwoi się w ciągu 20 lat, osiągając 131 milionów do roku 2050.
Większość osób z udarem mózgu nie rozwija demencji, dlatego potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy różnice w opiece po udarze i stylu życia mogą dodatkowo zmniejszyć ryzyko demencji. Uważa się, że około jednej trzeciej przypadków otępienia można potencjalnie zapobiec, choć szacunki te nie uwzględniają ryzyka związanego z udarem. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.