Zidentyfikowano mutacje, które mogły uodpornić mamuty na chłód

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Udało się zidentyfikować mutacje, które najprawdopodobniej sprawiły, że mamuty przestały być wrażliwe na niską temperaturę – informują naukowcy na łamach „Nature Structural & Molecular Biology”.

Mutacje dotyczą białek zwanych kanałami jonowymi. Noszą one nazwę TRPV3 i znajdują się w komórkach skóry. Te kanały odgrywają ważną rolę w odczuwaniu temperatury, swędzenia i bólu.

U ludzi nieprawidłowe funkcjonowanie tych struktur może skutkować atopowym zapaleniem skóry, bielactwem nabytym, rakiem skory czy trądzikiem różowatym. Genomy wszystkich kręgowców zawierają gen TRPV3.

Zespół pod kierunkiem Alexandra Sobolevsky`ego z Columbia University (USA) zastosował technikę bardzo silnego powiększenia, zwaną krio-elektronową mikroskopią, w celu zobrazowania cząsteczek TRPV3 u kilku gatunków ssaków.

Po zamrożeniu cząsteczek, pocięto je na bardzo cienkie plastry, następnie zaś dwuwymiarowe zdjęcia plastrów złożono w trójwymiarowy obraz.

Naukowcom udało się zobrazować kanały jonowe w dwóch fazach – zamkniętej i otwartej, kiedy przepuszczały jony do wnętrza komórek skórnych. Dzięki wymianie jonów ciało może reagować na takie wrażenia, jak ból, swędzenie i zmiany temperatury.

Zdaniem naukowców wyniki ich badań mogą przyczynić się do skuteczniejszej terapii wielu schorzeń skóry, ale też do zrozumienia takich kwestii, jak ewolucja mamutów.

Mamuty żyły wprawdzie w skrajnie chłodnym środowisku, pochodziły jednak od słoni, które zamieszkują tropiki. Zdaniem naukowców Columbia University to właśnie zmiana w genie TRPV3 pomogła mamutom w podboju chłodnych rejonów. Naukowcom udało się nawet wskazać konkretne miejsce w strukturze kanału jonowego, którego dotyczyła mutacja.

Więcej - na stronie:

http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2018/08/24/mutations-in-this-molecule-may-have-helped-mammoths-tolerate-the-cold/

(PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera