Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
24.08.2018 aktualizacja 24.08.2018

NASA udostępniła aplikację do robienia kosmicznych selfie

Źródło: NASA Źródło: NASA

Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła ułatwić miłośnikom robienia selfie - wykonywanie takich zdjęć w kosmicznej scenerii. Wydała specjalną aplikację mobilną do tego celu. Drugim cyfrowym produktem od NASA jest aplikacja do urządzeń wirtualnej rzeczywistości.

Aplikacja mobilna (apka) o nazwie NASA Selfies została wydana z okazji 15. rocznicy działania Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Wykorzystuje zdjęcia wykonane tym teleskopem – obecnie do wyboru jest 30 fotografii, natomiast później udostępnione zostaną także zdjęcia z innych misji kosmicznych, w tym z misji załogowych.

NASA Selfies pozwala wykonać selfie w wirtualnym skafandrze kosmicznym, pozując na tle wspaniałych kosmicznych miejsc, takich jak centrum Drogi Mlecznej, albo Mgławica w Orionie. Następnie można w łatwy sposób podzielić się fotografią ze znajomymi w mediach społecznościowych. Aplikacja jest dostępna na smartfony i tablety z systemami iOS oraz Android.

Drugą ciekawą aplikacją opublikowaną w ostatnich dniach przez NASA jest NASA’s Exoplanet Excursions. Jest ona przeznaczona dla urządzeń wirtualnej rzeczywistości i pozwala wybrać się na wycieczkę po systemie planetarnym TRAPPIST-1.

TRAPPIST-1 to jedyny znany w kosmosie system, który posiada aż siedem planet o rozmiarach podobnych do Ziemi. Astronomowie nie są w stanie uzyskać bezpośrednich zdjęć tych planet, więc w aplikacji wykorzystywane są artystyczne wyobrażenia (oparte o dane naukowe) jak mogą one wyglądać z bliska.

Aplikacja wirtualnej rzeczywistości dostępna jest dla gogli z serii Oculus oraz Vive. Oprócz tego udostępniono wideo 360 stopni pozwalające na obejrzenie systemu TRAPPIST-1 przy pomocy platformy wirtualnej rzeczywistości Google Cardboard (używa się jej wraz z kartonowymi goglami i smartfonem).

Wydawcą obu produktów jest NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024