NASA udostępniła aplikację do robienia kosmicznych selfie

Źródło: NASA
Źródło: NASA

Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła ułatwić miłośnikom robienia selfie - wykonywanie takich zdjęć w kosmicznej scenerii. Wydała specjalną aplikację mobilną do tego celu. Drugim cyfrowym produktem od NASA jest aplikacja do urządzeń wirtualnej rzeczywistości.

Aplikacja mobilna (apka) o nazwie NASA Selfies została wydana z okazji 15. rocznicy działania Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Wykorzystuje zdjęcia wykonane tym teleskopem – obecnie do wyboru jest 30 fotografii, natomiast później udostępnione zostaną także zdjęcia z innych misji kosmicznych, w tym z misji załogowych.

NASA Selfies pozwala wykonać selfie w wirtualnym skafandrze kosmicznym, pozując na tle wspaniałych kosmicznych miejsc, takich jak centrum Drogi Mlecznej, albo Mgławica w Orionie. Następnie można w łatwy sposób podzielić się fotografią ze znajomymi w mediach społecznościowych. Aplikacja jest dostępna na smartfony i tablety z systemami iOS oraz Android.

Drugą ciekawą aplikacją opublikowaną w ostatnich dniach przez NASA jest NASA’s Exoplanet Excursions. Jest ona przeznaczona dla urządzeń wirtualnej rzeczywistości i pozwala wybrać się na wycieczkę po systemie planetarnym TRAPPIST-1.

TRAPPIST-1 to jedyny znany w kosmosie system, który posiada aż siedem planet o rozmiarach podobnych do Ziemi. Astronomowie nie są w stanie uzyskać bezpośrednich zdjęć tych planet, więc w aplikacji wykorzystywane są artystyczne wyobrażenia (oparte o dane naukowe) jak mogą one wyglądać z bliska.

Aplikacja wirtualnej rzeczywistości dostępna jest dla gogli z serii Oculus oraz Vive. Oprócz tego udostępniono wideo 360 stopni pozwalające na obejrzenie systemu TRAPPIST-1 przy pomocy platformy wirtualnej rzeczywistości Google Cardboard (używa się jej wraz z kartonowymi goglami i smartfonem).

Wydawcą obu produktów jest NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera