Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
24.08.2018 aktualizacja 24.08.2018

Karmienie piersią może chronić kobietę przed udarem

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Karmienie piersią wpływa korzystnie nie tylko na rozwój i zdrowie dziecka. Naukowcy zaobserwowali, że ryzyko udaru mózgu u kobiet po menopauzie jest niższe, jeśli w przeszłości karmiły piersią co najmniej jedno dziecko - informuje "Journal of the American Heart Association".

Naukowcy z University of Kansas przyjrzeli się danym dotyczącym ponad 80 tys. kobiet zarejestrowanych w bazie Women`s Health Initiative. Kobiety rekrutowane zostały w latach 1993 - 1998 w wieku średnio 63,7 lat, a obserwacje trwały przez kolejne 12-13 lat.

Wszystkie z badanych kobiet wydały na świat jedno lub więcej dzieci, a 58 proc. z nich karmiło piersią. W tej grupie 51 proc. karmiło piersią przez okres od 1 do 6 miesięcy, 22 proc - od 7 do 12 miesięcy, a 27 proc - przez ponad 13 miesięcy.

Po wzięciu pod uwagę znanych czynników ryzyka naukowcy stwierdzili, że u wszystkich karmiących piersią uczestniczek prawdopodobieństwo wystąpienia udaru było o 23 proc. niższe niż w przypadku kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. Dotyczyło to zwłaszcza kobiet, które karmiły przez minimum sześć miesięcy.

Dodatkowo zaobserwowano różnice dotyczące poszczególnych grup etnicznych. W przypadku kobiet czarnoskórych korzyści płynące z karmienia piersią były największe - zmniejszało ono ryzyko udaru o 48 proc. W przypadku Latynoamerykanek - o 32 proc., a w przypadku białych kobiet - o 21 proc.

"Niektóre wcześniejsze badania wskazywały na związek karmienia piersią ze zmniejszeniem ryzyka raka piersi, raka jajnika oraz rozwoju cukrzycy typu 2 u matek. Niedawno opublikowane prace sugerują także zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego" - komentuje dr Lisette T. Jacobson, autorka analizy.

PAP - Nauka w Polsce 

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022