Lider nie boi się brać odpowiedzialności za innych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gotowość do wzięcia odpowiedzialności za innych jest cechą, która odróżnia lidera od jego zwolenników – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Science”.

Większość ludzi unika podejmowania decyzji, które mogłyby wpłynąć na losy innych członków grupy – nawet kosztem utraty osobistych korzyści lub rezygnacji z wyznawanych wartości. Decyzje takie podejmuje lider – osoba, która nie obawia się jarzma odpowiedzialności – zauważają naukowcy z Uniwersytetu i Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria).

Według badaczy cecha określona przez nich jako awersja do odpowiedzialności (ang. responsibility aversion) – niechęć do dokonywania wyborów w imieniu innych osób i ponoszenia konsekwencji tych decyzji – umożliwia odróżnienie osób, które posiadają predyspozycje do sprawowania przywództwa od tych, które takich predyspozycji nie mają.

W ramach badania specjaliści sprawdzali gotowość uczestników do podejmowania decyzji w imieniu członków grupy w sytuacji, od której zależało własne i cudze zadowolenie. Do oceny motywacji leżących u podłoża dokonywanych wyborów wykorzystywali obliczeniowe modele procesów decyzyjnych. Ponadto na bieżąco monitorowali funkcjonowanie mózgu badanych.

Wyniki pokazały, że ludzie przeważnie niechętnie podejmowali decyzje, gdy w grę wchodził dobrostan innych osób. Woleli raczej przekazać pałeczkę komuś innemu bez względu na własne preferencje i przekonania. Zdaniem naukowców cechowała ich duża awersja do odpowiedzialności.

Branie odpowiedzialności za innych nie przerażało za to badanych osiągających wysokie wyniki na skali przywództwa. Jak się okazało, wiele z tych osób pełniło funkcję lidera również w życiu codziennym.

"Wyniki naszego badania sugerują, że wielu ludzi wiąże branie odpowiedzialności za innych z psychologicznymi kosztami. Indywidualne różnice w postrzeganiu i gotowości do wzięcia odpowiedzialności mogą determinować, kto będzie dążył do objęcia przywództwa i – co ważniejsze – kto sprawdzi się w roli lidera" – komentują badacze.

O badaniu możemy przeczytać na stronie: http://science.sciencemag.org/content/361/6401/eaat0036. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera