
58 absolwentów wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) w piątek otrzymało dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich. Dyplomy otrzymało 29 ekonomistów, 20 europeistów i 9 informatyków.
„Jesteśmy dumni z naszych wileńskich studentów” - powiedział w rozmowie z PAP prorektor UwB ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej, prof. Mariusz Popławski. Podkreślił, że Wydział Ekonomiczno-Informatyczny wileńskiej filii UwB jest jedyną uczelnią zagraniczną na Litwie i jedynym wydziałem polskiej uczelni publicznej działającym poza granicami kraju.
Prorektor życzył tegorocznym absolwentom, aby mimo ukończenia studiów dalej dbali o własny rozwój.
„To nie jest koniec pracy nad sobą. Życzę, żeby cały czas myśleli o kształtowaniu własnej osobowości” - powiedział prorektor Popławski.
Wydział Ekonomiczno-Informatyczny wileńskiej filii UwB został powołany do życia przed dziesięciu laty. Studia ukończyło tu już 550 osób.
Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP dziekan wileńskiego wydziału, prof. Mieczysława Zdanowicz, tutejsi absolwenci "bardzo dobrze sobie radzą na rynku pracy". „Według oficjalnych statystyk w ciągu roku w urzędzie pracy rejestruje się tylko 1-2 naszych byłych studentów” - podkreśliła dziekan Zdanowicz.
Około 90 proc. absolwentów filii UwB pozostaje na Litwie.
Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku działa w Wilnie od 2007 roku, zajęcia prowadzone są w języku polskim. Jednym z argumentów powołania w Wilnie filii polskiej uczelni były dane, wskazujące, że Polacy na Litwie są najmniej wykształconą społecznością kraju. W 2001 roku na 1000 mieszkańców Litwy średnio przypadało 126 osób z wyższym wykształceniem, gdy na 1000 Polaków mieszkających na Litwie - tylko 63 takie osoby, czyli wykształconych Polaków było dwa razy mniej niż średnia krajowa.
W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: na ekonomii, informatyce i europeistyce; są to studia licencjackie. W roku 2014 uruchomiono też studia II stopnia (magisterskie) na kierunku ekonomia.
Działalność wydziału jest finansowana z budżetu polskiego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia korzysta też z dotacji państwa litewskiego.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mmp/ kar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.