Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
16.07.2018 aktualizacja 16.07.2018

Sztuczna inteligencja szkoli się na sztucznych pacjentach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

„Oglądając” sztucznie stworzone zdjęcia rentgenowskie sztuczna inteligencja uczy się wychwytywać charakterystyczne cechy rzadkich patologii – informuje strona internetowa University of Toronto.

Sztuczna inteligencja (AI) potencjalnie może znacznie poprawić zarówno szybkość, jak i dokładność rozpoznań medycznych na podstawie zdjęć rentgenowskich. Najpierw jednak trzeba nauczyć jej algorytmy analizowania obrazów i zwracania uwagi na charakterystyczne objawy.

Dotychczas używano do tego celu zdjęć z radiologicznych baz danych. Jednak w przypadku rzadkich patologii liczba dostępnych obrazów jest w oczywisty sposób ograniczona przez niewielką liczbę pacjentów. A im więcej obrazów „zobaczy” sztuczna inteligencja, tym lepszym diagnostą ma się szansę stać.

Profesor Shahrokh Valaee i jego współpracownicy z University of Toronto (Kanada) podeszli do problemu w nowy sposób: wykorzystali sztuczną inteligencję do tworzenia generowanych komputerowo treningowych obrazów rentgenowskich – będących wariacjami na temat danej patologii, na przykład płynu w opłucnej, obrzęku płuc czy powiększenia serca.

"W pewnym sensie używamy uczenia maszynowego do uczenia maszynowego" - powiedział prof. Valaee. Dzięki „syntetycznym” zdjęciom udało się poprawić trafność diagnoz stawianych przez AI o 20 proc. w przypadku pospolitych patologii, natomiast dla rzadkich patologii udało się osiągnąć poprawę o 40 proc. Dodatkową przewagą sztucznie wygenerowanych zdjęć jest to, że można je uzyskiwać i upowszechniać bez naruszania prawa pacjentów do prywatności.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022