Kobiety wiedzą czego chcą od potencjalnego partnera; mężczyźni stają się wybredniejsi z wiekiem

Kobiety przed 40. rokiem życia zwracają większą uwagę na poziom wykształcenia potencjalnego partnera, z kolei dla panów poziom edukacji kobiety staje się istotniejszy po 40. roku życia - wynika z badań przeprowadzonych wśród użytkowników portali randkowych. Wnioski publikuje pismo "Psychological Science".

Badacze z Queensland University of Technology analizowali preferencje związane z randkowaniem w grupie ponad 41 tys. Australijczyków w wieku od 18 do 80 lat.

"Zauważyliśmy, że do 40. roku życia kobiety w sposób bardziej szczegółowy niż mężczyźni określają swoje preferencje, zwłaszcza te związane z wykształceniem. Po 40. roku życia z kolei to mężczyźni stają się bardziej wybredni" - mówi autor analizy dr Stephen Whyte.

Kobiety we wszystkich przedziałach wiekowych ustawiały minimalny poziom wykształcenia partnera wyraźnie wyżej niż mężczyźni. Największe znaczenie miał poziom wykształcenia mężczyzny dla kobiet w wieku rozrodczym (preferowane było wykształcenie na tym samym lub wyższym poziomie).

"Ewolucyjnie korzyści są po stronie kobiet, które przywiązują dużą wagę do selekcji partnerów, a w wielu kulturach to wykształcenie jest wskaźnikiem jakości, gdyż często ma związek z wyższym statusem społecznym i inteligencją. Obie te rzeczy są wysoko cenione" - komentuje dr Whyte. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55. rocznica lądowania na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    Zmodyfikowane myszy mają typowy dla człowieka układ odpornościowy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera