
Dinozaury nie potrafiły wysuwać języka, jak robią to jaszczurki. Ich języki były raczej krótkie, jak u aligatorów – donoszą naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.
Dinozaury są często przedstawiane jako stworzenia o groźnie sterczących zębach i długim języku. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej nie wysuwały języka, jak potrafią to robić jaszczurki. Był on raczej przytwierdzony do spodu jamy ustnej, podobnie jak u aligatorów – uważają naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin (USA) oraz Chińskiej Akademii Nauk.
Badacze doszli do tego wniosku porównując kości gnykowe i aparaty gnykowe u dzisiejszych ptaków i krokodyli. Służą one do podtrzymywania języka. Wyniki badań porównano ze skamieniałościami dinozaurów.
"Często nie zwraca się uwagi na języki, a dzięki nim można wiele dowiedzieć się o trybie życia wymarłych zwierząt" - opisuje główny autor, Zhiheng Li.
W przeciwieństwie do krótkich kości gnykowych u krokodyli, długie kości gnykowe występowały u pterozaurów – dinozaurów, które potrafiły latać. Pterozaury, podobnie jak ptaki, musiały mieć języki zdolne do wysuwania się i manipulowania.
Zyskanie umiejętności lotu, czyli przekształcenie się przednich odnóży w skrzydła powoduje, że tracą one wiele innych zdolności, np. chwytania. Wówczas zastąpić je muszą inne narządy, takie jak język.
Więcej:
https://news.utexas.edu/2018/06/20/t-rex-couldn-t-stick-out-its-tongue
(PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.