Najciekawsze polskie wynalazki, innowacje i osiągnięcia naukowe z zakresu nowych technologii w 2017 r. zaprezentowano w sobotę w czasie „Długiej Nocy Nauki” w Instytucie Polskim w Berlinie. W imprezie wzięło udział ponad 200 osób.
„Długa Noc Nauki” to cieszące się wielką popularnością wydarzenie, w którym bierze co roku udział ponad 70 berlińskich instytucji naukowych. Dorośli i dzieci mają okazję zapoznać się z naukami ścisłymi w formie eksperymentów, wykładów, warsztatów.
W tym roku do akcji przyłączył się Instytut Polski w Berlinie, który przygotował program we współpracy z Ambasadą RP w Berlinie.
Jak informują organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie, ogromnym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja BlinkMouse i system SyKoMi. Aplikacja pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie niesprawnym ruchowo, które poruszają jedynie gałkami ocznymi; z kolei system SyKoMi wspiera komunikację osób niesłyszących ze środowiskiem słyszącym.
Zwiedzający mieli możliwość zapoznania się i przetestowania ReMY – symulacyjnej misji Marsa, polegającej na sterowaniu międzygwiezdnym pojazdem terenowym przez internet w rzeczywistym środowisku. Zaprezentowano również technologię tzw. Złotego Żagla Solarnego, czyli budowy flot kosmicznych w przestrzeni kosmicznej w oparciu o materiały pozyskiwane bezpośrednio z asteroid.
Gościem specjalnym „Długiej Nocy Nauki” w Instytucie Polskim w Berlinie była dr Aleksandra Przegalińska z Uniwersytetu im. Koźminskiego w Warszawie oraz Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, specjalizująca się w badaniach nad interakcją człowieka z maszynami. Wygłosiła wykłada na temat danych emocjonalnych sztucznej inteligencji. Przeprowadziła też warsztaty poświęcone wprowadzanym aktualnie systemom sztucznej inteligencji w środowiskach społecznych.
Goście Instytutu mogli również skosztować efektowanie przygotowane dania kuchni molekularnej.
PAP - Nauka w Polsce
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.