Podkarpackie/ W Karpackiej Troi pojawią się Normanowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Życie, obrzędy i zwyczaje Normanów przedstawią w najbliższy weekend grupy rekonstrukcyjne w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie).

"Zaplanowana na sobotę i niedzielę impreza plenerowa jest kolejną z trwającego od kilku lat cyklu +Od Troi po Bałtyk+. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie życia codziennego od epoki brązu po średniowiecze w przestrzeni terytorialnej między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim" - powiedział PAP w czwartek kierownik skansenu Paweł Madej.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Madej przypomniał, że "Normanami nazywano w Europie pierwotnie wszystkich +ludzi północy+, później tej nazwy zaczęto używać do osiadłych na kontynencie potomków Wikingów, którzy z biegiem czasu stali się częścią średniowiecznej, opartej na etosie rycerskim Europy".

"Do ich największych podbojów zalicza się zdobycie Anglii pod wodzą Wilhelma Zdobywcy, odbicie z rąk muzułmanów Sycylii i zajęcie południowych Włoch. Normanowie stanowili też znaczną część rycerstwa pierwszej Krucjaty, która odbiła z rąk muzułmanów Jerozolimę wraz z grobem Chrystusa" - mówił Madej.

Turyści, którzy w weekend odwiedzą Trzcinice obejrzą m.in. konne pojedynki rycerskie. Będą mogli również obserwować pokazy umiejętności łowieckich ptaków drapieżnych. "Zostanie też zademonstrowana moda z okresu wczesnego średniowiecza, a zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach tańców dawnych. O muzykę zadba zespół trubadurów, czyli wędrownych poetów i śpiewaków" - zauważył kierownik skansenu.

W poprzednich latach podczas projektu "Od Bałtyku do Troi" prezentowano m.in. rzymskich legionistów, Wikingów i Madziarów. Madej zwrócił uwagę, że w Trzcinicy, gdzie powstał skansen Karpacka Troja, "już ponad cztery tysiące lata temu tętniło życie i rozwijał się handel; m.in. bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego".

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromiznę stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała tam ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ub. stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Istniejący od pięciu lat skansen archeologiczny Karpacka Troja odwiedziło ponad 300 tys. osób. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera