Skamieniałość najstarszej jaszczurki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Skamieniałość jaszczurki pomoże paleontologom w zrozumieniu ewolucji jaszczurek i węży – donoszą autorzy badań na łamach tygodnika „Nature”.

Megachirella wachtleri żyła 240 mln lat temu, jest najstarszym wspólnym przodkiem wszystkich dzisiejszych jaszczurek i węży. Noszą one zbiorczą nazwę łuskonośnych.

Najnowsze badania dowodzą, że początki łuskonośnych są wcześniejsze, niż dotąd przypuszczano. Sięgają bowiem czasu sprzed 250 mln lat, co przypada na późny perm. Wyniki badań oparto na analizach DNA żyjących przedstawicieli łuskonośnych oraz na anatomicznych badaniach porównawczych z wykorzystaniem tomografii komputerowej.

„Okaz jest o 75 mln lat starszy, niż zakładany przez nas dla jakichkolwiek skamieniałości jaszczurek na świecie” - wyjaśnia główny autor, Tiago Simoes z University of Alberta w Kanadzie. Jak dodaje, badania okazu pozwalają na wyciągnięcie ważnych wniosków na temat ewolucji łuskonośnych.

Skamieniałość znaleziono na początku XXI w. we włoskich Dolomitach, jednak do czasu ostatnich badań nie udało się go jednoznacznie zaklasyfikować.

Obecnie na świecie występuje ok. 10 tys. gatunków jaszczurek i węży, czyli dwa razy tyle niż gatunków ssaków. Mimo tej różnorodności, naukowcy ciągle niewiele wiedzą o początkach tej grupy zwierząt.

Więcej: http://www.bristol.ac.uk/news/2018/may/oldest-lizard-fossil-.html

(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: rak jądra wcześnie wykryty jest uleczalny

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto pozasłonecznego „jowisza” nad którym widać lodowe chmury

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera