Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
29.05.2018 aktualizacja 29.05.2018

Małżonka z nadwagą zwiększa ryzyko cukrzycy

Małżeństwo z osobą mającą nadwagę sprzyja cukrzycy typu 2. Ryzyko dotyczy w szczególności żonatych mężczyzn – informuje pismo „Diabetologia”.

„Odkryliśmy, że można przewidzieć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 na podstawie wskaźnika BMI partnera lub partnerki” – powiedziała dr Jannie Nielsen, pierwszy autor badania „English Longitudinal Study of Ageing in the UK” przeprowadzonego przez naukowców z uniwersytetów w Kopenhadze i Aarhus. Dotyczyło ono 3649 mężczyzn i 3478 kobiet.

Zwłaszcza mężczyźni, których żony miały nadwagę częściej chorowali na cukrzycę. Każdy wzrost BMI małżonki o jedną jednostkę wiązał się z ryzykiem zachorowania wyższym o 6 proc. Mężczyzna, którego żona miała BMI 30 był o 21 proc. bardziej narażony na rozwój cukrzycy od męża kobiety mającej BMI 25 – niezależnie od jego własnego BMI. W przypadku kobiet efekt był znacznie słabszy.

Nie udało się wyjaśnić, dlaczego zwiększone ryzyko dotyczy głównie mężów kobiet z nadwagą, jednak naukowcy przypuszczają, że chodzi o wpływ osoby zajmującej się prowadzeniem domu. To kobieta zwykle decyduje, co zje w domu jej mąż i dzieci – zarówno gotując, jak i robiąc zakupy.

Z wcześniejszych badań naukowcy wiedzieli, że małżonkowie są często podobni pod względem masy ciała, między innymi dlatego, że ludzie często poślubiają kogoś podobnego do siebie i żyjąc razem dzielą nawyki żywieniowe oraz ruchowe.

Cukrzyca może powodować komplikacje i poważne następstwa – na przykład uszkadzać serce, nerki czy prowadzić do utraty wzroku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie choroby oraz podjęcie leczenia.

Dzięki znajomości grupy podwyższonego ryzyka profilaktyka, wykrywanie i leczenie stają się łatwiejsze. We wczesnym stadium choroby skuteczna może się okazać dieta i zmiana stylu życia – nie trzeba podawać leków.

Jak zaznacza autorka badań, kobiety chętniej od mężczyzn chodzą do lekarza. Jeśli u lekarza rodzinnego pojawi się pacjentka zagrożona cukrzycą typu 2, być może powinien on ją poprosić, aby następnym razem przyprowadziła ze sobą męża.

Według danych WHO na całym świecie na cukrzycę chorują 422 miliony osób dorosłych, a co roku umiera z jej powodu 1,5 miliona.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024